Тренди бар

Ручајте во Рамстор Мол по супер цени

Има ли нешто поубаво од прошетка во Рамстор Мол во ови денови со високи температури?! Сега во Рамстор Мол имате дополнителна мотивација за бегство од високите температури во Рамстор Мол. Секој ден од 12 до 17 часот во Рамстор Мол ...

Повеќе »

Најголемиот танцов камп и фестивал на Балканот „Битрикс Танцова Лига 5” започнува утре

Најголемиот танцов камп и фестивал на Балканот, ова година по петти пат ќе се одржи во Скопје во организација на Битрикс културно-уметнички центар Станува збор за интернационален танцов камп и фестивал кој изобилува со богата програма: танцови настани, работилници, натпревари ...

Повеќе »

„Тиквеш“ ги претстави првите четири вина произведени на сопствениот посед во Франција

Винарската визба „Тиквеш“ ги донесе на македонскиот пазар првите четири вина произведени во француската винарница „Château de Gourdon“, која од ноември 2018-та година е дел од „Тиквеш“. Тоа се премиум вината: Fontaine du Sud (бело), Mistral au Jardin (розе) и ...

Повеќе »

АНДРЕ РИУ со фантастичен концерт ги освои срцата на 8.000 посетители во Скопје

Холандскиот виолинист Андре Риу кој веќе 30 години настапува низ целиот свет и ја пренесува љубовта спрема класичната музика, синоќа за прв пат ѝ покажа и на македонската публика зошто тој важи за една од најуспешните светски музички ѕвезди на ...

Повеќе »

Промоција на саундтракот од музичкиот документарен филм „Мојот превртен свет“

Промоцијата на саундтракот од музичкиот документарен филм „Мојот превртен свет“ (My World is Upside Down) ќе се одржи на 11-ти јуни (вторник) во музичката продавница „Ап(о)тека“ при Младинскиот културен центар во Скопје. Настанот ќе почне со проекција на филмот „Мојот ...

Повеќе »

АНДРЕ РИУ пристигна во Скопје

Вечерва (четврток, 6-ти јуни) со почеток во точно 20:00 часот, во Вип Арената „Борис Трајковски“ во Скопје, македонската публика ќе има ексклузивна можност да биде дел од величествениот концерт на светската музичка ѕвезда АНДРЕ РИУ! Мегапопуларниот диригент и виртуоз на ...

Повеќе »

Како да препознаете квалитетно кафе?

Кафето е еден од најконсумираните пијалаци после водата. Глобално, дневно во светот се пијат во просек околу 2,25 билиони шолји кафе. Можеби звучи и изгледа лесно и едноставно, но за една шолја кафе да биде совршена, потребно е да се ...

Повеќе »

Необични задоволства на Деновите на шведската кујна во Дистрикт бар и ресторан

Необичните и несекојдневни вкусови на шведската кујна ќе имаат можност да ги откриваат гастрономите и љубителите на вистински специјалитети на Деновите на Шведска кујна во Дистрикт бар и ресторан. Во организација на Шведската амбасада и Дистрикт бар и ресторан под ...

Повеќе »

Кафулето Излет прославува 10 години постоење, се отвора и летниот клуб Сектор 909

Утре, скопското кафуле „Излет“ одбележува 10 години од своето постоење. Прославата почнува во 17 часот и ќе трае се до 1 часот по полноќ. На годишнината на „Излет“ ќе настапи холандската легенда San Proper (Сан Пропер). Покрај Сан како музичка ...

Повеќе »

Јавор Грдев го поставува „Бесачи“ во МНТ

Во Македонскиот народен театар, во рамките на годишната програма поддржана од Министерството за култура, започнаа подготовките на претставата „Бесачи“ по текст на актуелниот британско – ирски  автор  Мартин Мекдона, а во режија на Јавор Грдев. Премиерата се очекува кон средината на месец септември 2019 г. и ќе биде одиграна ...

Повеќе »