Тренди бар

Зошто го сакаме Киндер Парк: 15 причини – затоа!

Го сакаме „Киндер Парк“ затоа што најмногу на светот си ги сакаме нашите деца. Оттука, и за нив се ќе направиме. А во овие жешки денови, времето главно го минуваме во „Киндер Парк“ лоциран во Градскиот парк во Скопје. И ...

Повеќе »

Отворен е Дистрикт, нов ресторан во центарот на Скопје

 Без разлика дали планирате деловен ручек, романтична вечера или само пијалак со пријателите после напорниот ден, во планот за посета нека ви биде ресторанот Дистрикт. Овој новоотворен ресторан се наоѓа во центарот на Скопје, на самиот плоштад, во склоп на ...

Повеќе »

„Гранд Куве“ на „Домен Лепово“ прогласено за светски шампион меѓу црвените вина

  Македонското вино „Гранд Куве“ на бутик винарницата „Домен Лепово“ од бербата 2013, го потврди своето високо реноме понесувајќи ја титулата “светски шампион” во категоријата црвени суви вина на 58-от меѓународен вински натпревар „Вино Љубљана 2016“. Ова вино, кое е ...

Повеќе »

Нов енолошки тренд: Не црвено, не бело, туку сино вино!

Некои го обожуваат црвеното вино, други пак, белото. Има и дами кои го сакаат „розето“. Но, новиот енолошки тренд кој доаѓа од Шпанија тврди дека синото вино е најдобро. Верувале или не, синото вино постои благодарение на ГИК, шпанска винска ...

Повеќе »

На спокоен, превкусен ручек со вашите деца во „Киндер Парк“

  Сакате децата да ви се згрижени и радосни, да се забавуваат, да си играат, а вие пак, на раат да го испиете вашето омилено кафе или да ручате. Е, кој не сака?! Тука навистина може да го добиете вашето ...

Повеќе »

Вината на „Тиквеш“ со 13 награди и признанија на „Декантер“

  Сите вина на „Тиквеш“ пријавени на најмасовниот светски вински натпревар „Декантер“ во Лондон освоија награди. Од вкупно 16.000 пријавени вина од целиот свет, винарската визба „Тиквеш“ освои вкупно 13 награди, од кои 7 бронзени медали и 6 признанија. Конкретно, ...

Повеќе »

Најпознатите шведски специјалитети во ресторанот Дистрикт

 Денови на шведската кујна се организираат во Дистрикт ресторанот на Мериот Хотел Скопје од 9 до 19 јуни под мотото „Taste the SweDish“. Во текот на овие десет дена посветени на гастрономијата и несекојдневните специјалитети, Скопјани ќе имаат можност да ...

Повеќе »

Најново во Киндер Парк: Летни работилници секој ден

На работилниците вашите деца ќе можат да присуствуваат секој работен ден од 12 часот до 17 часот, доколку нема организирана прослава работилниците ќе се организираат и во попладневните часови. 13.06.2016 – МОРСКИ СВЕТ 14.06.2016 – ЗООЛОШКА ГРАДИНА 15.06.2016 – ОВОШЈЕ ...

Повеќе »

Ново кафе во Starbucks: Пинк дринк стана вистинска сензација!

Пијалокот наречен „Пинк дринк“ кој претставува микс од популарното кафе Strawberry Açai Refreshera, кокосово млеко, зелен чај и свежо зрнесто овошје е новиот најбаран хит-пијалак во ланецот на Starbucks. Штета што „Starbucks“ немаме кај нас, па не сме го дегустирале. Социјалните ...

Повеќе »

Гурманска недела во Градски парк

Во Градскиот парк во Скопје Советот на странски инвеститори при Стопанска комора Македонија го прослави својот 10 годишен јубилеј на невообичаен начин зачинет со многу автентични гурмански специјалитети од 11 различни земји. Љубителите на добрата храна и расположение дојдоа во ...

Повеќе »