Тренди бар

Каква чаша за кое вино? Послужете како што треба за целосно задоволство

Одбравте одлично вино и сега ред е да го послужите и во одлична чаша, соодветна за конкретното вино. Чаши за црвено вино Овие чаши се карактеристични по округлиот и поширок балон кој му овозможува на виното да дише. Со оглед ...

Повеќе »

Виното зборува за вашиот карактер

Афинитетот кон одреден вид на вино многу зборува за вашиот карактер, тврдат истражувањата. Истражувањето реализирано од Друштвото на француски винари потврдува дека афинитетот кон одреден вид на вино го открива карактерот на човекот. Црвено вино Ако најчесто одбирате црвено вино, ...

Повеќе »

Рецепт за совршено варено вино (бело и црвено)

Што може да ни годи најмногу во студените денови, особено кога поради дождот и снегот не можеме да прошетаме во природа. Во домашна атмосфера со пријателите и совршено варено вино. Рецептот е наменет за четири до пет лица. Потребни намирници ...

Повеќе »

Црвеното вино е најдобар афродизијак

Меѓу алкохолите, црвеното вино е најдобриот афродизијак, тврдат неколку истражувања. Кај жените, црвеното вино го зголемува протокот на крвта до ерогените зони што пак, доведува до зголемување на сексуалната желба. Кај мажите, црвеното вино не само што го зголемува протокот ...

Повеќе »

Секогаш е добро време за меурчиња: Ергион на ВВ „Тиквеш“

  Пенливото вино најчесто се одбира за специјални пригоди и прослави, како претстојните новогодишни празници. Но, вистината е дека секое време е добро време да се ужива во магичните меурчиња. Погрешна е навиката да се пие и само како аперитив. ...

Повеќе »

Топ коктел на неделата: JOHNNIE WALKER® SOUR

Совршен пијалок  за нов бран продолжено уживање со освежувачки киселкаст вкус. Богато кадифен вкус за крунисување на денот. JOHNNIE WALKER® SOUR кремасто и нежно доживување за уживателите на виски со цитрусен и освежувачки вкус. Се сервира во висока чаша исполнета ...

Повеќе »

Совршен новогодишен подарок за луѓе со стил: Домен Лепово Гранд Куве

Виното е одличен подарок за секоја прилика. Меѓутоа, таа универзалност може да биде и недостаток доколку сакате да подарите нешто оригинално и ексклузивно. За среќа, од неодамна на нашиот пазар е достапно ултра ексклузивното вино „Домен Лепово Гранд Куве“. Произведено ...

Повеќе »

Move Party во XO клубот со DJ Funkerman

  Последен викенд од оваа година, и секако најурбаната забава со еден од најголемите ДЈ  на денешницата. Овој петок 25ти декември, MOVE Party во XO клубот со Funkerman. Светски познатиот ДЈ, кој се проби на глобалните топ листи со својот ...

Повеќе »

Задоволството те носи чекор подалеку. Продолжи да чекориш

Одбележјето на врвно виски е неговата разновидност во вкусовите. Токму вискито е пијалак од избор за различни поводи и околности.  Не само заради неговата  впечатлива и предизвикувачка нота во вкусот, туку и заради престижот кој го симболизира. И покрај тоа ...

Повеќе »

Како се послужува виното: Уживањето во виното е поголемо доколку е правилно послужено

Постојат неколку фактори кои се клучни за правилно послужување на виното кое е важно само поради фактот што уживањето во него е поголемо доколку е правилно послужено. Температура Соодветната температура на служење на виното несомнено ќе го подобри неговиот вкус ...

Повеќе »