Тренди бар

Топ 3 коктели со вино кои не прават среќни

Ако сте љубител на виното не мора да се ограничувате и единствено да го пиете во формата во која доаѓа во шише. Познавачите инсистираат дека може да се направат вкусни и шик коктели со вино. Можеби нам ни се познати ...

Повеќе »

Топ коктел на неделата: JOHNNIE WALKER® GINGER

Продолжено уживање со зачинет и освежувачки вкус, совршено за долги опуштени седенки со пријателите или семејството. JOHNNIE WALKER® GINGER е пијалок сервиран во висока чаша исполнета со мраз, цеден лајм и сода пијалок со вкус на ѓумбир. Декорирано со тенко ...

Повеќе »

Елегантна домашна дегустација на вино

  Следниот пат кога ќе одлучите да ги повикате пријателите на домашно дружење размислете за нешто поинакво и наместо да приготвувате вечера, подгответе забава со дегустација на различни вина. Ваквата забава е едноставна за организација, ќе претставува уникатно искуство за ...

Повеќе »

Уметноста на спарувањето на виното и храната

Во ресторанскиот бизнис насекаде во светот станува стандард присуството на сомелиери кои имаат за цел на гостите да им дадат соодветни препораки за комбинирањето на виното и храната. Вакво искуство во Македонија може да доживеете во винскиот ресторан на „Тиквеш“ ...

Повеќе »

1000 Зошто!? 1000 Smoothie!

21-виот век дефинитивно диктира брз живот без многу слободно време во кое би можеле да се посветиме на себе. Здравјето е пред се, па заради тоа не треба да наоѓаме изговори туку решенија. Факт е дека да се козумираат препорачаните ...

Повеќе »

Топ коктел на неделата: Smirnoff Cranberry Passion

Слатко доживување со киселкаст акцент од аромата на боровинката и лиметата. Се служи во вискока стаклена чаша, се додаваат неколку коцки мраз, сок од лимета, сок од боровинка и се декорира со кора од лимета и неколку боровинки на врвот ...

Повеќе »

Розе виното е „ин“

  Слично како што изразот „да го гледаш животот низ розови очила“ значи да се гледа веселата, оптимистична и поволна страна на нештата, така и изборот на розе вино значи дека сте избрале забавно, свежо, овошно вино, погодно за релаксација ...

Повеќе »

Превртете ги нештата наопаку и погледнете дали можеби така изгледаат подобро

Со забавата на Absolut водка во Станица 26 на промоцијата на новогодишното пакување Absolut Electrik, мајсторски го смени начинот на игра, менувајќи ја конверзацијата и ресоздавајќи се одново со цел да продуцира и понуди нешто повеќе за своите фанови. Меѓу ...

Повеќе »

Ману Чао, Скопје и се разбира, ракија

Од белешките на Ману Чао како го видел Скопје. Ок. Се враќаме на турнејата. По Белград се спуштаме во Македонија. Во Скопје. Не знам што има специјално во ова место, но за нас беше едно автентично доживување. Тоа е еден ...

Повеќе »

Топ коктел на неделата: SMIRNOFF Caipiroska

Уживање во слатко – горко искуство SMIRNOFF Caipiroska е пијалок сервиран во т.н tumbler ниска чаша со мраз претходно дробен заедно со парчиња лимета (лајм) и шеќерен сируп. Се декорира со додавање на дробен мраз и парче лимета.

Повеќе »