Тренди бар

Кое јадење со кој тип на вино се „бакнува“

Пиењето вино е како јавањето, вели една поговорка, кој умее далеку стигнува. Се разбира, само доколку знаете да го „бакнете“ со вистинската храна. Општо правило е дека белите вина се послужуваат пред црвените, младите пред старите, вината со помал процент ...

Повеќе »

Лондонскиот Артезиан е повторно најдобар бар во светот (ФОТО)

И годинава лондонскиот бар Артезиан е прогласен за најдобар бар во светот. За овој бар ова е четврта титула последователно. Барот се наоѓа во лондонскиот хотел Langham, а прочуен е по коктелите. Годинава барот го привлече вниманието со менито наречено ...

Повеќе »

За вистинско уживање во вискито: Норлан чаша со двојни ѕидови

За комплетно уживање во овој скапоцен пијалак, потребна е и чаша со многу стил. Чашата за уживање во виски не треба да биде обична, па оттука и чашите за виски стануваат предизвик за дизајнерите. Норлан чашата за виски е создадена ...

Повеќе »

Пиевте ли Каипириња или Каипирисима?

Како да го подготвите најпознатиот бразилски коктел – Каипириња. За добро расположение во летните денови дегустрирајте го освежителниот бразилски коктел подготвен според оригиналниот рецепт. Можеби сте дегустирале различни видови на популарниот пијалак Каипириња, но ние ви предлагаме да ја пробате ...

Повеќе »

Дестинација: Ајсбар Барселона!

Каде би сакале да бидете сега? Нам, на овие температури, ни доаѓа предвид само едно место – Ајсбар (Icebar) во Барселона. Клубот е прв од таков вид во светот отворен во 2007 година и засега единствен кој е на плажа. Така, доколку сте ...

Повеќе »

Бекам промовира нова марка виски во Америка

Само четири месеци откако беше лансирано вискито Haig Club во Шкотска, Дејвид Бекам и креаторот на шоуто „Американски идол“ Сајмон Фулер, организираа приватна коктел забава за официјално добредојде на новата марка виски во САД. Славниот фудбалер на забавата изгледаше грандиозно, ...

Повеќе »

Дотерајте го вашиот тет а тет партнер: празнична облека за шишиња

Цветови, ѕвезди, метални мрежи, мониста и кристали: еве ги идеите и материјалите  за свечено да ги облечете дури и шишињата за една пријатна празнична вечер. Ви звучи необично? Хм…. Не би рекле!

Повеќе »

Најбаран пијалак на забавите на Модните недели: Абсолут Еликс вотка

Како се прави најлускузната вотка во светот? Пред да дознаете, може да се запрашате што точно е луксузна вотка? Тоа е оној пијалалок кој во огромни количини се точеше синоќа на забавата орагнизирана за Модната недела во Њујорк – Абсолут ...

Повеќе »

Најлуксузните професии во светот: дегустатор на шампањ или чоколади

Кога ќе влезете во вашето работна рутина речиси секоја работа станува монотона, а мотивацијата се намалува. Но, ова  не се однесува и на малкумина среќници кои ги работат најоткачените работи на светот! Верувале или не, кои се добро платени за ...

Повеќе »

Слатки гастрономски трендови: топ 5 најдобри кафулиња за чоколадно кафе

„Едно топло чоколадно кафе, ве молам“. – Со млеко, црно, бело, со овошен или цветен мирис? Вака некако би изгледал разговорот меѓу вас и келнерот вработен во едно кафуле специјализирано за чоколадно кафе и десерти.

Повеќе »