Тренди бар

Направете чоколадно вино, и магијата веднаш ќе почне…

Магија се случува кога ќе го искомбинирате црвеното вино со чоколада. А рецептот кој ви го носиме, веруваме дека одлично ќе ви дојде во прзничната сезона, додека на Интернет веќе е хит. Од намирници ви се потребни ( за две ...

Повеќе »

Стотици луѓе се журкаа во дивина во центарот на Скопје

Стотици луѓе вчера во клубот „Станица 26“ во Скопје поминаа една ноќ во дивина каде идеален начин да се згреат беше жестокиот пијалак Jägermeister. Познатиот бренд ја организираше забавата насловена како -18°C After Dark, на која посетителите беа опкружени со ...

Повеќе »

Проекција на документарниот филм „Над возможното“ во Кино Култура

На деветото издание на фестивалот „МакеДокс“, во август годинава, премиерно го прикажавме документарниот филм „Над возможното“ (Over the limit). Проекцијата беше проследена со дружење со режисерката Марта Прус. Куршумли ан беше преполн и снема карти. Затоа се решивме на една ...

Повеќе »

Конкурсот за млади музички таленти на Underfest фестивал сеуште во тек

Скопје добива нов урбан фестивал – Undefest фестивал. Прогресивен, мултимедијален фестивал кој ги обединува музиката и уметноста и нуди тридневно комплетно уживање во сите сегменти од урбаната култура. Примарна цел на фестивалот е афирмирање на помалку познатите артисти, фестивал кој ...

Повеќе »

103 Генерации – Нова фестивалска авантура на стотројка

На 24 ноември (сабота), со почеток во 20 часот, во Младинскиот културен центар на два подиума, музичкото радио Канал 103 организира целовечерен фестивал со исклучително квалитетни бендови и артисти од Велика Британија, Шведска, Албанија и Македонија, сите со актуелни албумски ...

Повеќе »

Кафе со млеко и тиква, неповторлив вкус!

Есента е вистинска сезона да уживате во кафето со млеко и тиква (Pumpkin Spise Latte). Но со оглед на тоа дека немаме Starbucks во нашиот град, би требале да сме скратени од ова задоволство. Освен ако не си го подготвиме сами дома. ...

Повеќе »

Лоба со нови deep house хитови Feel It и Над небото

Feel It на англиски и Над небото на македонски јазик се новите песни во таканаречен deep house музички правец, Викторија Лоба на својот Youtube канал ги промовираше со видео записи. Автори на композициите се македонските продуценти Marga Sol и Darles ...

Повеќе »

Голока и Токсиколизи со првата заедничка колекција за скопските хипхопери

Денес (02.11.ПЕТОК) во скопскиот локал „Концепт 37“ со почеток во 20:00 часот ќе се случува промо забава на “street wear’’ брендот „Голока“ од Бугарија, кои за прв пат ќе се претстави пред скопската публика со својот бренд. Дизајните што ќе ...

Повеќе »

Настан во Њујорк во организација на Дона Каран – џет-сетот пиеше македонско вино!

На настанот кој минатата недела се одржа во Њујорк во организација на познатата модна дизајнерка Дона Каран и Фондацијата „Urban Zen“ се служеа македонски вина. Настанот беше од хуманитарен карактер под името „Stephan Weiss Apple Awards“ и на истиот присуствуваа ...

Повеќе »