Водич за здравје

Skopje Run 10K го исполни Скопје и бул. Илинден со позитивна енергија

За само две години Skopje Run 10K успеа да го поттикне трчањето и во овој период од годината. Тоа беше очигледно и од бројот на луѓето кои се појавија на стартот на самата трка. Бројот на учесници беше дупло поголем ...

Повеќе »

Мимоза Аџи-Крстева: Следењето на оплодената јајце клетка како се развива во ембрион е еден од најубавите моменти

Постојано се трудиме да бидеме во тек со новите случувања во нашата област. Во овој период сме насочени кон биопсирање на ембриони за генетски испитувања. Тоа е една од најпредизвикувачките методи кои се користат денес. Со оваа техника добиваме резултати ...

Повеќе »

Capitol Mall и здружението Ајнштајн во мисија да ја подигнат јавната свест за дислексијата

Октомври – месец за подигање на јавната свест за дислексијата во Capitol Mall Дислексијата е специфична состојба при која мозокот различно ги процесира пишаниот или говорениот јазик и создава потешкотии во читањето, пишувањето и генерално во учењето и покрај високата ...

Повеќе »

Што е поздраво за појадок – цеден сок или млеко?

Научниците го дадоа одговорот. Сокот од портокал содржи околу 110 калории и ќе ве снабди со дневна доза на витамин Ц и антиоксиданси. Но поголема доза од сок од портокал придонесува за оштетување на усната шуплина и забвите, така тврди ...

Повеќе »

Суперхрана која треба да ја јадете и суперкоктели кои треба да ги пиете

Колку пати сте си дале ветување дека ќе се „фрлите“ на здрав живот? Доколку ви е грижа за доброто здравје (а кому не му е?!), проверете ги најголемите трендови на суперхрана кои нутриционистите ги препорачуваат. И секако, пробајте ги овие ...

Повеќе »

Рекорден број на учесници ќе трчаат во недела на Skopje Run 10K

Пријавувањето за трчање на Skopje Run 10K е затворено, но купувањето хуманитарни километри за #СекојКилометарЗначи не е, па затоа побрзајте! Минатата година започна едно ново поглавје во приказната за спорт и рекреација. Skopje Run 10K претставуваше уште една алка која ќе го поттикнува здравиот начин ...

Повеќе »

БОРКА и АВОН по 10ти пат, заедно ќе чекорат на НАПРЕД РОЗОВО’18

Во недела, на 7-ми октомври, во Градскиот парк во Скопје кај Школка традиционално 10-та година по ред ќе се одржи настанот „Напред розово“, со кој воедно се одбележува 10-иот јубилеј на оваа национална кампања за подигање на свесноста за ракот ...

Повеќе »

Тијана: Ја одржувам телесната тежина благодарение на липосукциската исхрана

Популарната пејачка Тијана Дапчевиќ одлично ја одржува телесната тежина, а нејзиното тонирано тело се должи на посебниот режим на исхрана кој го применува. Тијана има 42 години, а вели дека се чувствува како да има 25. – Се хранам здраво ...

Повеќе »

Како можам да ги третирам деловите со многу сува кожа на моето бебе?

Кожата на вашето бебе е чувствителна и склона кон сувост. Често се среќаваат многу суви и воспалени делови на кожата, особено во пределот на пелените и образите на бебето. Нежната и ефикасна нега за кожата со помош на производи за ...

Повеќе »

Д-р Гуржанова: За еден пар да се прогласи дека има проблем со стерилитет, потребно е да помине една до две години

Њуборн клиниката има договор со Фондот за здравствено осигурување на Македонија за ин витро постапки, дури и за оние кои се со дониран биолошки материјал, објаснува д-р Татјана Гуржанова, специјалист акушер, гинеколог и ИВФ специјалист, во Центарот за плодност „Newborn Clinic“. ...

Повеќе »