Водич за здравје

EUCERIN 30% UREA Repair PLUS – за моментно и долготрајно подобрување на симптомите на сува кожа

Сувата кожа е се почест проблем! Суви, задебелени, груби и перутави делови се само дел од надворешните појави и први симптоми дека имаме проблем со сувост на кожата. Стресот, внатрешните фактори дополнително доведуваат до намалена количина на вода и маснотии ...

Повеќе »

Обетки и ѓердани во функција на модерна контрацепција

Американските научници го развиле концептот на накит кој воедно е и контрацептивно средство. На модните додатоци како обетки, ѓердани и часовници, се ставаат фластери наполнети со хормони кои потоа се впиваат во кожата. Овие хормони делуваат на ист начин како ...

Повеќе »

Што значи различната масленост кај млекото?

Што е млечна маст и што значат процентите масленост на пакувањето на млекото? Без разлика дали го консумирате со вашите омилени домашни колачиња, можеби со какао или со житарки, или пак и вие и вашите деца го сакате чисто, млекото ...

Повеќе »

Од 8ми до 14ти април – предизвик Јади Паметно

Начинот на кој храната е произведена, процесирана, дистрибуирана, употребена и фрлена има големо влијание врз нашата планета. За да се даде на луѓето практично знаење зошто нашиот избор на храна е важен, „Шведскиот Институт“ заедно со „Сите сити“ како локален ...

Повеќе »

Редовна консумација на пробиотски јогурт за рамнотежата во организмот

Јогуртот одамна станал неизоставен производ во секојдневната исхрана, не само благодарение на својот вкус, туку и поради бројните придобивки за органите за варење и за воспоставување на рамнотежата во организмот. Благодарение на своето полезно дејство, докторите често препорачуваат секојдневна консумација ...

Повеќе »

Наизменично постење – нутритивен тренд со стари корени

Постот е практика која вклучува потполно воздржување од јадење или избегнување на одредена храна за одреден временски период. Тоа се практикува со векови, првенствено за религиозни цели. Во последниве години, наизменичното постење (Intermittent Fasting) стана сè попопуларно кај луѓето кои ...

Повеќе »

5 намирници кои значително ги намалуваат алергиските симптоми

Додека некои се веселат на првите сончеви зраци и убавото пролетно време, за други пролетта е вистинска „ноќна мора“ проследена со непријатните симптоми од алергиите. Но, знаевте ли дека со правилни намирници може да ги ублажите овие симптоми? Еве ги ...

Повеќе »

Авицена Женска трка успеа во мисијата да ги направи спортот и здравјето секојдневие за илјадници жени

Седмото издание на Авицена Женска трка успеа да ги изненади сите. Од бројот на учеснички до големата позитивна енергија која се прошири низ Скопје. Како предвесник на Виз Ер Скопски маратон, Авицена Женска трка го истакна значењето на трчањето. Околу ...

Повеќе »

Еуцерин лансира високо иновативна колекција “Анти-пигмент” за нега на кожа склона кон хиперпигментација

– за поизедначена и посветла кожа По 10-годишно истражување, Баерсдорф разви нова активна состојка, Тиамидол, која се бори против хиперпигментацијата во самиот корен. Резултат е иновативната колекција Еуцерин “Анти-пигмент”. Клиничките тестирања ги покажаа првите видливи резултати при намалување на темните ...

Повеќе »

Виз Ер Скопски маратон изненадува со секој чекор – нови медали за штафетен маратон, прекрасни маици и бесплатни групни тренинзи

Маици само за тие кои ќе се пријават на Виз Ер Скопскиот маратон до 31ви март Низ годините Виз Ер Скопскиот маратон ги урива сите рекорди во поглед на својата организација. Од 1.249 во првата до преку 10.000 тркачи во ...

Повеќе »