Водич за здравје

Д-р Гуржанова: За еден пар да се прогласи дека има проблем со стерилитет, потребно е да помине една до две години

Њуборн клиниката има договор со Фондот за здравствено осигурување на Македонија за ин витро постапки, дури и за оние кои се со дониран биолошки материјал, објаснува д-р Татјана Гуржанова, специјалист акушер, гинеколог и ИВФ специјалист, во Центарот за плодност „Newborn Clinic“. ...

Повеќе »

Побрзајте! Во недела се затвора пријавувањето за трчање на Skopje Run 10K

#СекојКилометарЗначи и можноста за купување на хуманитарни километри ќе биде отворена до самата трка Тимот на Сојуз на спортови на Град Скопје заедно со СОС Детско село успеаја да направат кампања која ги поттикна сите пријавени на овогодинешната 10 километарска ...

Повеќе »

7 најдобри протеини за слабеење без да се загуби мускулната маса

Диетите основани на протеинска исхрана се најуспешни диети, а меѓу нив најпопуларна е кето диетата и диетата со зголем степен на масти и протеини, а речиси незначен степен на јагленохидрати, односно таканаречената  LCHF diet. И доколку вашиот избор е протеинска ...

Повеќе »

д-р Гуржанова: Во Њуборн клиниката не се штеди за нова метода, техника или апарат за поуспешна работа

„Нашите ембриолози веќе беа на обука за биопсија на клетки од ембрион за генетско испитување на ембрионите со цел да се враќа само здрав ембрион, со тоа ќе се намалат обидите на ин витро, како и бројот на трансферирани ембриони. ...

Повеќе »

Подготвени сте за најголемиот спортски настан во Македонија? Пријавувањето за 15-от Виз Ер Скопски маратон, официјално отворено

Сите кои ќе се пријават во првите три дена на 15-от Виз Ер Скопски маратон ќе можат да го изберат својот стартен број Во мај светската рекордерка, Пола Редклиф, беше сведок на уште еден рекорд, а тој беше бројот на ...

Повеќе »

Купи километри на Skopje Run 10K за себе или за десетиците амбасадори

Трчањето во Скопје станува секојдневие, а време е хуманоста да го достигне истото ниво со #СекојКилометарЗначи Една од трките на тимот на Виз Ер Скопски маратон, Сојуз на спортови Скопје, е и Skopje Run 10K која ќе се одржи во ...

Повеќе »

Министерот Шапуриќ во посета на „Виталиа”

Извозните проекти се двигател на македонската економија Добрите македонски производствени компании треба дополнително да се поддржат, за да бидат уште поуспешни, што е дел од заложбите на Владата на Р. Македонија. Тие се двигател на екoномијата, придонесуваат кон зголемен извоз, ...

Повеќе »

Фантастичен протокол за слабеење што може да го нарачате и на домашна адреса!

Секој клиент се следи во текот на целот процес на слабеење и му се дава техничка и морална поддршка, насоки за правилна и рамнотежена исхрана. Сте пробале различни диети, но резултатот секогаш бил изгладнување и враќање на килограмите. Ви ја ...

Повеќе »

Четврто издание на Health, Fitness & Wellness Expo!

22 & 23ти септември 2018, Градски Парк Скопје – Терени Работнички Летото полека одминува, па ако си дозволивте да „се опуштите“ време е полека да им се вратиме на здравите навики и активности. Ако не знаете од каде да почнете ...

Повеќе »

Skopje Run 10K и СОС Детско село со голем чекор во поттик на хуманоста преку #СекојКилометарЗначи

Трчањето во Скопје, станува секојдневие. Огромен број заинтересирани учесници добиваат можност да истрчаат десет километри за хумана цел Секоја година сѐ поголем број на луѓе се впуштаат во спортот, посебно во трчањето. Неговата популарност се вивна со Виз Ер Скопскиот ...

Повеќе »