Водич за здравје

Гордана и Сенад: Липосукциската исхрана беше наша последна надеж!

Гордана почнала да ја применува липосукциската исхрана со 160 килограми и за една година загубила цели 60 килограми. Сенад, пак, не можел да се измери на вага, па докторот го испратил да се измери на сточна вага. Но, тоа не ...

Повеќе »

„Junk free, guilt free” нова едукативна кампања на Виталиа за здрава исхрана без грижа на совест

Брзо темпо на живот значи и донесување брзи одлуки за исхрана во текот на денот. Иако изборот на здрава храна е оној логичниот, неретко знаеме да посегнеме по нешто junk, вештачко и висококалорично. Но, благодарение на зголемениот пристап до информации ...

Повеќе »

Протеинската исхрана е еликсир за младешки изглед

Новото истражување кое доаѓа од научниците ангажирани во студијата за исхрана на современиот човек, тврди дека храната која содржи протеини и аминокиселини е еден од главните услови за долговечност и младешки изглед. Покрај тоа, протеинската храна помага и да се ...

Повеќе »

Одличен рецепт за брза подоготовка на здрави и вкусни крекери!

Една пријателка од неодамна ми се пожали дека тешко и оди од рака диетата, лесно ги прескокнува обилните оброци, но проблем и причинува силната желба постојано нешто да грицка. Всушност ова е проблем кој го имаат повеќето од нас. Дури ...

Повеќе »

Со ролерки се „топат“ 450 калории на час

Само со еден час ролање ќе потрошите дури 450 калории. Не само што оваа забавна спортска активност е иделна за слабеење туку и го зацврстува задникот и нозете. Дополнително оваа аеробна активност ни дава можност и ментално да се опуштиме. ...

Повеќе »

Нови научни потврди во полза на липосукциската диета: Појадокот дајте го на непријателот, вечерата треба да биде главен оброк!

Сè повеќе потврди од еминентни лекари и научни истражувања пристигнуваат во полза на примената на липосукциската исхрана за успешен и брз процес на слабеење. Прочуениот руски кардиохирург Лео Бокерија неодамна ја потврди теоријата на липосукциската исхрана дека вечерата треба да ...

Повеќе »

Како путерот од кикирики помага во слабеењето

Истражувањето објавено во „Британски журнал за исхрана“ се фокусира на тврдењето дека луѓето кои јаделе путер од кикиритки за појадок, покажале намалена потреба за храна во наредните дури 12 часа! Како путерот од кикитики навистина делува во процесот на слабеење, ...

Повеќе »

Стручната јавност се запозна со иновативната колекција Еуцерин “Анти-пигмент”

Пред голем број на доктори-дерматолози, фармацевти и новинари, медицинската козметика Еуцерин и официјално ја претстави новата високо иновативна колекција Еуцерин“Анти-пигмент” наменета за нега на кожа склона кон хиперпигментација. Д-р Соња Петрушеска на почетокот на своето излагање истакна дека развојот на ...

Повеќе »

Брзо и едноставно прочистете го организмот со овие 3 чудотворни продукти

Постите завршија. По нив следеа Велигденските празници кои со себе носат обилни и богати трпези. Велигденското прејадување, залеано со алкохолни пијалаци, а особено по долг период на пост, може тешко да го дисбалансира вашиот организам. Ова нагло прејадување, може да ...

Повеќе »

Што треба да јадат децата нетолерантни на лактоза?

За многу деца, сладолед, парче торта или чаша ладно млеко по ручекот, може да значи ден, исполнет со стомачни тегоби, грчеви, гасови и дијареа. Децата кои имаат вакви тегоби по консумирањето млечни производи, најверојатно се нетолерантни на лактоза, што е ...

Повеќе »