Водич за здравје

Алпско млеко и ракометниот камп „Кирил Лазаров 7“ во мисија за добро здравје за идните ракометари

Неодамна заврши третиот по ред ракометен камп „Кирил Лазаров 7“ кој оваа година ги надмина очекувањата и на организаторите, но и на учесниците во поглед на посетеноста, желбата за практикување на овој спорт, но и во поглед на меѓусебната хармонија ...

Повеќе »

Сонцето носи многу радост и среќа, но бидете внимателни!

Во умерени количества сонцето е извор на здравје, го крева расположението, буди чувство на среќа. Научно е докажано дека помага во регулирање на сите животни функции. има значајна улога во формирањето на сончевиот витамин Д кој е важен за структурата ...

Повеќе »

Д-р Елена Арсова: Внимавајте при избор на шампонот, читајте ги состојките

  Секој од нас имал проблем со некои шампони и со појава на перут поради промената на шампонот. Што е причината за тоа? Дефинитивно изборот на правилен шампон не се базира само на типот на скалп, за масен, нормален или ...

Повеќе »

5 намирници од кујната кои ги лекуваат изгорениците од сонце

Изгорениците од сонце се многу непријатни и ако се мислите како да ги смирите и да ја намалите болката побарајте го лекот во вашата кујна. Компир – излупете го компирот и исечкајте го на кругови и со нив обложете го изгореното ...

Повеќе »

Мини-аптека која ја носиме на летување: Кои апчиња ни се најпотребни за одморот

Покачена телесна температура, сончаница, убод или угриз од инсекти, гребаници, цревни вирози… Се се тоа проблеми кои можат да ви се случат на патување. Така и на заминувањето на летување, особено со мали деца, се појавува потреба од носење на ...

Повеќе »

Компанијата Елколект ги награди совесните граѓани за правилниот третман на електричниот и електронски отпад во општините Гази Баба, Куманово, Крива Паланка и Ранковце

  Во општините Гази Баба, Куманово, Крива Паланка и Ранковце, се извлекоа  20те наградни купони на учесниците кои во тек на наградната игра „ДА РЕЦИКЛИРАМЕ И ДА СЕ НАГРАДУВАМЕ” оставаа електричен и електронски отпад во еко магацините на Елколект. Компанијата ...

Повеќе »

Овошјето и заленчукот со портокалова и црвена боја се одлични за забрзано потемнување

Знаевте ли дека портокалите, црвените јаболка, доматите, морковот и зрнестото овошје помагаат во добивање на заводлива боја на кожата при изложување на телото на сонце. Сите овие намирници содржат каротеноид, состојка која го забрзува потемнувањето на кожата. Да се потсетиме, ...

Повеќе »

Кока-кола за брз бронзен тен на сонце. Сепак, внимавајте…

На козметичкиот пазар сретнуваме бројни производи за самопотменување, но еден од начините за брзо доаѓање до тен е и доколку се премачкаме со популарниот газиран пијалок Кока Кола. Сепак, здравствените работници предупредуваат дека овој пијалак треба да се избегнува за ...

Повеќе »

Не фрлајте ги семките од лубеница, направете лековит чај од нив

Во топлите денови уживаме да јадеме лубеница бидејќи е освежителна, слатка и нискокалорична. Но потоа, ги фрламе семките. Доколку од нив пак, направиме домашен чај од лубеница, ќе имаме и здравствени добивки. 1. Семките од лубеница се богати со растителни ...

Повеќе »

Како да се намалат штетите од употреба на дроги

„Со клучни одлуки до здрава заедница“ е кампања на Здружението на граѓани ХОПС, за континуирана финансиска поддршка на програмите за намалување на штетите од употреба на дроги. Кампањата е воедно повик до носителите на одлуки за продолжување на проектите и ...

Повеќе »