Водич за здравје

Еве зошто се здрави семките од тиква

Иако често ги поврзуваме со грицки за забава во кино, семките од тиква имаат исклучителен нутритивен профил и би требале да бидат дел од нашата секојдневна исхрана. Само шака од семки од тиква дневно ќе ве обогати со здрави масти ...

Повеќе »

Д-р Гуржанова: Улогата на хормоните во општото и репродуктивното здравје

Кога се пореметува функцијата на една жлезда речиси секогаш доаѓа после извесно време и дисфункција на останатите жлезди и пореметување на целата неуроендокрина оска, со последици по целото здравје. Многу често започнува со недостиг на енергија, или вознемиреност во текот ...

Повеќе »

Здрави, а толку вкусни – 4 нови лебови од Жито Лукс

Жито Лукс ја збогати понудата на пазарот и во својата широка палета лебови додаде четири нови специјални видови леб: 100% интегрален тост со пребиотик, протеински, 100% ржан и ФИТ тост леб, кои претставуваат одговор на барањата на пазарот и се ...

Повеќе »

Отворено е првото Роса школо за родителство

Во рамките на партнерскиот проект на Пивара Скопје и Министерството за здравство, денес официјално беше отворено првото Роса школо за родителство во Поликлиниката „Јане Сандански“ во Скопје. На денешната прес-конференција беше најавено отворање и на уште две Роса школи за ...

Повеќе »

Хит диета со највидливи резултати, првите – за 24 часа

Сите кои имаат вишок на килограми се потенцијални кандидати за протоколот на липосукциска исхрана. Но, оваа метода за слабеење бара одреден ментален капацитет. Важно е да се има цврста одлука и силна волја. Сите кои не се сигурни во себе ...

Повеќе »

HOYA BlueControl е вистинска и оригинална заштита од сината светлина

ЛЦД и ЛЕД екраните од компјутерите, телевизорите, смартфоните, таблетите и ГПС уредите емитуваат сина светлина. Иако сината светлина е природен феномен (присутна е во дневната светлина и ни помага да останеме будни), преголемата изложеност може да предизвика напрегање и замор ...

Повеќе »

Бесплатни прегледи за мерење на дишната функција на 21-ви ноември во Капитол мол

По повод светскиот ден за хронична опструктивна белодробна болест – ХОББ, 21-ви ноември, кој се одбележува под мотото ,,Никогаш не е прерано, никогаш не е предоцна”, Институтот за белодробни заболувања и туберкулоза – Скопје и Здружението на пневмофтизиолозите за граѓаните, ...

Повеќе »

Во „Бета Фармација“ ги најдовме најквалитетните маски за лице за заштита од загадување

Во сезоната на студените денови, кога загадувањето на воздухот е најголемо, особено во Скопје, станува неопходно да се обезбедиме со квалитетна маска за лице која ќе ни гарантира макисмална заштита. Најквалитетните, а убаво дизајнирани маски за лице за заштита од ...

Повеќе »

Сите предности на морковот за убавината и негата

Зошто е важен морковот за фит и негувано тело? Морковот содржи најмногу каротин од сите останати намирници, па доколку морковот го внесете во вашата секојдневна исхрана со сигурност ќе ги почувствувате неговите позитивни влијанија. Еве и зошто: Каротинот и убавината ...

Повеќе »

Домашен сок за спречување на вирози

Промената на времето во комбинација со стресот можат да го ослабнат имунитетот, па ви носиме рецепт за сок кој ги спречува есенските и зимски вирози. Сокот се прави од ѓумбир, куркума, портокал и мед. Богат е со витамин Ц, антиоксиданси, ...

Повеќе »