Водич за здравје

Наградната игра на Елколект ќе трае до 26-ти декември

Елколект ги известува учесниците во наградната игра „ДА РЕЦИКЛИРАМЕ И ДА СЕ НАГРАДУВАМЕ” дека со оставање на дека својот електронски и електричен отпад во еко магацините на Елколект во општините: Ѓорче Петров, Берово, Карпош, Богданци и Гевгелија, може да учествуваат ...

Повеќе »

Уникатната тајландска масажа со промотивни цени во СПА центарот на Скопје Мериот

  Традиционална тајландска масажа е последниот новитет од СПА центарот на Скопје Мериот хотел. Овој вид масажа во својата основа претставува исцелувачки метод што ги комбинира знаењата на кинеската акупресура, киропрактика, јапонски шиатсу и индиска јога. Заради комплексноста на зафатот, ...

Повеќе »

Фенг шуи: Ослободете се од негативната енергија во домот

Древната кинеска метода фенг шуи ни помага да се чувствуваме позитивно и релаксирано во домот. Дознајте што го задушува протокот на енергија. Поминат рок на намирници и предмети Рокот на траење завзима еден од најважните ставки во фенг шуи. Треба ...

Повеќе »

Протеинската храна е еликсир за младешки изглед

Новото истражување кое доаѓа од научниците ангажирани во студијата за исхрана на современиот човек, тврди дека храната која содржи протеини и аминокиселини е еден од главните услови за долговечност и младешки изглед. Покрај тоа, протеинската храна помага и да се ...

Повеќе »

5 намирници кои прават дамки на забите

Понекогаш едноставно не може да се избегнат овие видови храна, а многу од нив се и здрав избор, па нема никаква смисла да се откажете од нив. Избегнувањето на свежо овошје не е опција, но може да направите некои работи ...

Повеќе »

Децата од основните училишта ќе учат за важноста на нивните бубрези

„Ладна“ и здружението на бубрежно болни граѓани „Нефрон“ ја подигнуваат свеста кај младата популација за важноста на бубрезите     На темата „Со здрави навики до здрави бубрези“ децата од трето одделение од основните училишта од скопските општини Центар, Чаир ...

Повеќе »

Колку куркума дневно ни е потребно за здрав организам

Познати се предностите на куркумата, нејзината главна состојка е куркуминот кој има над 150 лековити делувања, но и антиоксидативни и антиканцерогени делувања. Сепак, треба да бидеме сигурни како правилно да ја користиме во секојдневието. При изборот, одлучете се за природна ...

Повеќе »

Морков за слабеење и нега, зошто ни треба?

Зошто е важен морковот за фит и негувано тело? Морковот содржи најмногу каротин од сите останати намирници, па доколку морковот го внесете во вашата секојдневна исхрана со сигурност ќе ги почувствувате неговите позитивни влијанија. Еве и зошто: Каротинот и убавината ...

Повеќе »

7 начини како ни користи сода-бикарбоната во секојдневието

Постојано читаме за неверојатни лекови, магични чаеви, козметички препарати од неверојатни состојки и други „направи сам“ работи, но во повеќето случаи се останува само на читање или неверување. Можеби и со право, затоа што денес може да се прочита се ...

Повеќе »

„Да рециклираме и да се наградуваме” – наградна игра на Елколект во пет општини

Компанијата Елколект, во соработка со општините на територија на Република Македонија, каде се веќе поставени препознатливите црвени еко магицини на Елколект, востановува пракса за наградување на совесните граѓани кои одговорно се однесуваат со ослободувањето од  електричниот и електронски отпад, а ...

Повеќе »