Водич за здравје

Вирози и како да се заштитиме од нив? Има ли домашни производи со витамини за зголемување на имунитет?  

Најсигурен начин за заштита од вирози се витамините и храната, односно внесувањето прехранбени производи богати со широк спектар витамини. Наспроти верувањето дека зимата, ладното време или пак премините од една во друга сезона се погодни за појава на вирусни инфекции, ...

Повеќе »

За подобра хидратација: НОВО! Eucerin®Hyaluron-Filler Ултралесен хидратантен гел

 Ја хидрира кожата моментно и интензивно во следните 24 часа!   Добро хидрираната кожа има здрав и сјаен изглед. Но многу често се случува да имаме нарушена бариерна функција на кожата, што предизвикува водата да испарува и кожата да ја губи својата влажност, ...

Повеќе »

Вакцина против корона: Кога ќе ја имаме?

Секој ден пристигнуваат нови податоци за научни лаборатории кои забрзано работат на создавање вакцина против корона вирус, додека Кина и САД почнаа со први тестирања на доброволци, а решенија бараат и Германци, Руси, Израелци и Канаѓани. Статистиките за бројот на ...

Повеќе »

Денес сите внесуваме витамини, а што е со пробиотиците?

Во услови кога вирусните и бактериските инфекции се чести, самоиницијативно се вртиме кон дополнително внесување витамини, како суплементи или преку исхрана и напитоци збогатени со витамини. Секако дека витамините го зајакнуваат имуниот систем на организмот, но дали дејствуваат сами или ...

Повеќе »

Коронавирусот најмногу се задржува на пластика, а најмалку на картон

Во медицинското списание Њу Енгланд е објавено истражување за задржувањето на коронавирусот на одредени површини. Податоците се споредуваат со задржувањето на Сарс вирусот на површини. Иако со сигурност не може да се заклучи како коронавирусот се пренесува од лице на ...

Повеќе »

Не знаете како да му објасните на вашето дете колку е важно миењето раце? Погледнете го ова хит видео!

Возрасните немаат проблем со правилно миење на рацете, но децата се уште не знаат како правилно и детално да ги измијат рачињата. Во времето на коронавирусот пак, најдобриот совет е миење раце. Затоа, не заборавајте на вашите збунети деца. Како ...

Повеќе »

Како до баланс во организмот преку нормално варење

Ако се прашувате како да го подобрите варењето на храната и да ги исклучите сите ризици по здравјето, ви претставуваме неколку клучни чекори што ќе ви помогнат во постигнувањето на целта. Првиот чекор е грижата за сопствената исхрана. Правилната исхрана ...

Повеќе »

Сѐ што треба да знаете за пренатални инфекции

Голем проблем во борбата за здраво потомство се инфекциите за време на бременоста, таканаречени пренатални инфекции. Инфекциите во бременоста може да остават понатамошно трајни последици на детето. Причинители за пренатални инфекции може да бидат разни инфективни агенси, како бактерии, вируси, ...

Повеќе »

Топ 7 намирници кои го зајакнуваат имунитетот

Променливото време кое доаѓа со есента носи и вируси и настинки. Најдобар начин да ги избегнете е да го поткренете имунитетот, а тоа може да го направите и со овошје и зеленчук. Лук Богат е со антиоксиданси кои помагаат за ...

Повеќе »

ATOPICONTROL – производи за основна и интензивна нега на кожа со атопичен дерматитис

На дерматолошки симпозиум, пред голем број на дерматовенеролози беа претставени производите од AtopiControl линијата на Eucerin, наменети за нега на кожа со атопичен дерматитис. Со зголемување на процентот на луѓе кои се засегнати со овој проблем, потребата од производи за чувствителна и атопична ...

Повеќе »