Водич за здравје

Тим на вработени во Телеком трчаа на Скопски маратон за лицата заболени од ретката болест Вилсон

Тим на вработени во Македонски Телеком денеска учествуваа и успешно ја завршија трката на Скопскиот маратон. Традиционално нивното учество на Скопскиот маратон, инаку трето по ред, имаше хуманитарен карактер и овогодинешната трка маратонците од Тим Телеком ја посветија на борбата ...

Повеќе »

Осигурување на операции, нов производ на Триглав Осигурување

Триглав Осигурување воведе на пазарот нов производ во доменот на доброволното приватно здравствено осигурување – осигурување на операции. Овој осигурителен производ е дополнување на осигурувањето на специјалистичко амбулантно лекување, којшто Триглав го воведе на пазарот во април минатата година и ...

Повеќе »

„Sea Hero Quest“: Прва мобилна игра за борба против деменцијата

Македонски Телеком се вклучува во глобалната борба против деменцијата и алцхајмеровата болест. „Sea Hero Quest“ е нова и иновативна мобилна игра со која секој може да придонесе во создавањето на најголемиот извор на податоци во светот за човековата способност за ...

Повеќе »

Ново од Еуцерин: Eucerin®SUN Anti-age крем

Еуцерин ја збогати колекцијата за заштита од сонце со неколку нови производи     Како водечки експерти и иноватори сo повеќе од 125-годишно искуство во областа на дерматологиjата и козметичката нега на кожата, истражувачкиот тим на Eucerin® во соработка со ...

Повеќе »

Над 8.000 ученици ќе се едуцираат за безбедни и здрави школски денови

На одбележувањето на Меѓународниот ден за безбедност и здравје при работа – 28. aприл, Пивара Скопје, трета година по ред, продолжува со реализација на волонтерскиот проект за едукација на учениците во основните училишта на теми поврзaни со здравјето и безбедноста ...

Повеќе »

Викторија Вујовиќ: Не ги учете вашите деца да бидат богати, туку среќни!

„Не ги учете вашите деца да бидат богати, научете ги да бидат среќни, па кога ќе пораснат ќе знаат да ги вреднуваат нештата, а не цената. И тогаш велам, ќе се чувствувате како реализиран родител, бидејќи тоа е онаа цена ...

Повеќе »

В сабота светскиот мотивационен говорник Ник Вујичиќ ќе се претстави пред македонската публика

На 16 април, сабота, со почеток во 20 часот, во ВИП Арената на СРЦ „Борис Трајковски“, со свој мотивационен говор ќе се претстави големиот светски хуманист и говорник Ник Вујичиќ, човекот кој со својата неверојатна животна приказна, харизматичен лик и ...

Повеќе »

5 намирници кои не треба да ги јадеме за појадок

  Појадокот е најважниот оброк во денот, до тука сме на чисто. Но, дали што сакаме може да јадеме за појадок? Утринскиот оброк му дава на организмот енергија и го контролира нивото на шеќер, само доколку сме разумни во изборот ...

Повеќе »

Жито Лукс со донаторска кампања за Детското одделение во Тетовската болница

  Македонска компанија Жито Лукс заедно со граѓаните од Тетово ќе ги подобруваат условите во Одделот за детски болести при Клиничка Болница Тетово.  Со секој купен производ на Жито Лукс, во Тетово, се донира за реновирање на Одделот за детски ...

Повеќе »

Стрес-тест: Колку и дали сте под стрес?

Јапонскиот психијатар Акиоши Китаока направи тестирање дали сме и колку сме изложени моментно под стрес, со помош на слика со оптичка илузија. Се што треба да направите е да се сконцентрирате и да гледате во центарот на сликата и така ...

Повеќе »