Водич за здравје

Тешко заспивате? Пробајте некоја од овие 4 техники кои функционираат

  Сите сме имале таков проблем. Заспиваме во близина на нашите мобилни телефони, полни сме со стрес, а и со кофеин…И како повеќе поминува ноќта, а ние се вртиме од лево надесно во креветот, уште поголем немир не обзема. Никако ...

Повеќе »

Медицинска козметика во служба на убавината

Ништо не допира толку длабоко во срцето како убавината. Затоа сите ја посакуваме, ја славиме, трагаме по неа… Човечкиот живот отсекогаш бил воден од влијанието на убавината врз него. Некои испитувања покажуваат дека убавината има одредено влијание врз сите живи суштества, бидејќи ...

Повеќе »

Ослободете се од предрасудите за трансплатација и побарајте решение за вашата коса

Ако имате проблем со губење на косата, трансплантацијата на коса може да биде процедура која ќе ви го промени животот. Ефектот од процедурата не е само естетски туку и емоционален, обезбедувајќи им на пациентите зголемена самодоверба и сигурност. Со пресадување ...

Повеќе »

5 причини зошто ги сакаме смоквите

  Една од највкусните есенски овошки е смоквата. Искористете ја сезоната и внесете ги смоквите во секојдневното мени. Еве зошто. Помагаат за слабеење Одличен извор се на прехранбени влакна кои го забрзуваат метаболизмот и обезбедуваат ситост. Во 100 грама свежи ...

Повеќе »

7 намирници кои го подобруваат имунитетот

Променливото време кое доаѓа со есента носи и вируси и настинки. Најдобар начин да ги избегнете е да го поткренете имунитетот, а тоа може да го направите и со овошје и зеленчук. Лук Богат е со антиоксиданси кои помагаат за ...

Повеќе »

Што вашите нокти говорат за вашата здравствена состојба

Многу нешта дознаваме преку нашите нокти, особено кога е здравјето во прашање. Погледнете си ги ноктите и ако забележите еден од овие знаци, проверете за што се работи, на време. Жолтеникави нокти или „здебелени“ нокти Ноктите кои се пожолтени или ...

Повеќе »

6 видови храна за здрава и блескава кожа

Она што го јадете влијае на вашето целокупно здравје, вклучувајќи го и здравјето на кожата. Ова се шестте најдобри намирници за здрава и блескава кожа.   Боровинки Тие се богати со антиоксиданси кои ги неутрализираат слободните радикали познати по предизвикувањето ...

Повеќе »

Напивка за пријатен мирис на телото

Сте почувствувале некогаш непријатен мирис на телото особено во топлите денови? Веќе многупати сте прочитале дека мирисот на телото многу зависи од тоа што сте јаделе и пиеле претходно. Сте читале веројатно и дека алкохолот и некои зачинетите јадења можат лошо ...

Повеќе »

7 природни начини за лекување на изгорници од сонце

За време на жешките летни денови минуваме многу време на плажа, но често не забележуваме колку штетно е тоа за нашата кожа. Се разбира, подобро е да се најде начин за превенција од изгореници, но доколку веќе до нив дојде, ...

Повеќе »

7 зачудувачки бенефити од тиквичките

Тиквичките се супер вкусни за јадење, но тоа не им е единствената предност. Тиквичките имаат најмалку седум зачудувачки здравствени бенфити. Тие се нискокалорични, а содржат високо ниво на есенцијални нутритивни вредности. Од нив може да јадеме во текот на целата ...

Повеќе »