Водич за здравје

Совршена храна за потоплите денови

Баш како и облеката и храната станува полесна во потоплите денови. Иако салата во основа е поздрава опција за оброци, јадењето на една иста салата може да стане многу здодевно. Еве ги и намирниците кои се идеални за потоплите денови. ...

Повеќе »

5 работи кои мажот прво ги забележува кај жената за време на првиот секс

Заборавете на нелакираните нокти, фризурата, депилациите, солариумите…Мажите се многу поедноставни па некои работи воопшто и не ги забележуваат, покажува истражувањето спроведено од списанието Менс хелт.   Истото истражување вели дека жената за првиот состанок троши и до 6 часа на ...

Повеќе »

Истражување: Кога жените најмногу се дебелеат?

Со текот на годините телото постојано се менува, а тоа што припадничките на понежниот пол најмногу ги загриижува се килограмите.   Најновото истражување објаснува кога жените најмногу се дебелеат. Имено, периодот во кој жените најчесто ја зголемуваат телесната тежина и ...

Повеќе »

Замена за вечера при секоја здрава диета: Овошна салата со авокадо

Шик и здраво мени за подобро расположение и полесно губење на килограмите. Иако авокадото е прилично богато со калории, одредена количина од оваа здрава намирница е благодетна во секоја програма за слабеење. Многумина нутриционисти советуваат дека и не мора да ...

Повеќе »

Водич за живот: „Полесно е да се биде љубовник отколку маж…“

Неуспешниот брак како причина за психички нарушувања кај сопружниците Бракот како признат социјален облик на полна заедница, која со закон е утврдена, треба да се заснова на топла емоционална врска меѓу сопружниците, меѓусебно почитување, доверба, другарство и љубов. На нашето ...

Повеќе »

Шик викенд здрав ручек: Ние сме „за“ пилешко на кинески начин!

Пилешкото месо е најнискокалорично во споредба со другите, а пикантната кинеска кујна се повеќе станува тренд во светот. Ако ви е преку глава од обично пилешко месо, варено, динстано, печено, пржено… еве еден фантастичен предлог за шик викенд ручек. Една ...

Повеќе »

Најдобар сојузник на диетата: Лимонада со јаготки

Сезона е на јаготки. Оваа слатка и здрава намирница е богата со витамини и минерали, а не содржи многу калории, па затоа се смета и за најдобар сојузник на диетите.   За да ја подготвите оваа вкусна лимонада со јаготки ...

Повеќе »

Шик диетален појадок (или вечера) : Медитерански омлет со ракчиња! Ммм….

Не само што не содржи многу калории, се приготвува брзо и лесно, а совршено флертува со непцето. Дава енергија за да го започнете денот во весела и здрава насока. Претпоставуваме веќе, го сакате омлетот со сирење, со кашкавал, со шунка ...

Повеќе »

Сакате рамен стомак? Избегнувајте ги овие пет намирници!

Некои намирници придонесуваат за наталожување на сало токму на стомакот и струкот. Ако сакате рамен стомак, овие топ пет намирници мора да ги исфрлите од дневното мени. Газирани пијалаци Само една до две чаши газиран пијалак дневно предизвикува до пет ...

Повеќе »

Диетата и фитнес тајните на Мерлин Монро

Таа е најголемата секс бомба на 20-от век и жена која ја симболизира класичната убавина и гламурот! Еве ги нејзините трикови… Магазинот “Пеџент” во далечната 1952 година објави интервју во кое Мерилин откри многу работи за својот приватен живот. Меѓу ...

Повеќе »