Водич за здравје

Тибет, уметност на лечењето

Тибетската медицина е една од најстарите традиции во светот, со историја од над 3.500 години. Постојат повеќе добро етаблирани практики како што е, на пример, употребата на остатоци од јачмен од Чунг (тибетско пиво) врз отечени места, пиење на топла ...

Повеќе »

Здрава храна: Нов леб со домати и босилек

Најголемиот производител на леб во земјава, Жито Лукс, ја прошири својата палета на производи со лансирањето во продажба на уште еден леб во медитеранското семејство – Медитерано со домати и босилек. Мешавината на ладно цедено маслиново масло, домати и босилек ...

Повеќе »

Најосвежителниот пијалок за топлите денови, дотеран по ваша мерка

Лимон! Тоа е тоа. Но зошто да не го разиграте малку. Лимонада знаеме сите да направиме – за 4-5 чаши доволни се 2-3 малку посочни лимони, ладна вода многу мраз. Доколку лимоните се помали или не толку сочни, исцедете уште еден или ...

Повеќе »

7 летни афродизијаци кои докажуваат дека љубовта оди преку стомакот

Достапни се насекаде особено во текот на летото, некои ни служат да се освежиме, а други пак се додаток на јадењето, но сите подеднакво делуваат на зголемување на желбата за љубов и возбудата. Лубеница Научниците откриле дека семките од лубеницата ...

Повеќе »

Истражување: Заморот прави да бидеме 5.4 години постари на крајот на денот

Стареењето најчесто предизвикува страв кај многу жени, а најновото истражување тврди дека жените се чувствуваат постари за 5.4 години на крајот на еден заморен ден. Истражувањето е правено на жени над 35 годишна возраст кои имаат прилично напорен ден. Иако ...

Повеќе »

5 совети за правење здрав сендвич за оброк на плажа

Додека со часови лежите на плажа под жешкото сонце кое истоштува секогаш добро доаѓа еден здрав сендвич. Подгответе си здрав сендвич за плажа и продолжете го денот уживајќи под сонцето. 1.Избор на леб Избегнувајте го белиот леб, тој е можби ...

Повеќе »

Безболна интервенција со која засекогаш ќе се ослободите од очилата и леќите

100% безбедно и безболно ласерско отстранување на диоптрија во Систина Офталмологија по промотивна цена до 1 септември.  Специјалната очна болница „Систина Офталмологија“ им нуди на првите 100 пациенти по промотивна цена  од 450 евра по око трајно отстранување на диоптријата. ...

Повеќе »

Се потите? Решете го проблемот со овие намирници

  Зголеменото потење во жешките денови знае да биде вистински проблем, а „вирчињата“ под пазувите направени на кошулата или маичката изгледаат многу непријатно. За да го решите проблемот со зголеменото потење, додадете ги овие намирници во секојдневната исхрана. Храна богата ...

Повеќе »

5 производи за убавина што штетат на вашето здравје

Козметичката индустрија секојдневно ни нуди различни производи за разубавување, но треба многу да внимаваме што купуваме односно што ставаме на кожата. Пред да купите нов производ за разубавување, прочитајте добро што пишува на декларацијата. Се разбира, не сите производи се ...

Повеќе »

Дозволена висина: А колку сантиметри се вашите потпетици?

Доколку не сакате да си го нарушите здравјето на „долга патека“, не би смееле да носите потпетици над 7,5 сантиметри. Американскиот ортопед Емили Спличал објаснува дека сите чевли кои имаат потпетица повисока од 7,5 сантиметри го менуваат начинот на одење ...

Повеќе »