Водич за здравје

5 причини зошто да НЕ ги загубите тие вишок 3 килограми

Би биле пресреќни ако ги загубите тие три килограми кои ги сметате за вишок на вас, нели? И цврсто сте убедени дека баш токму тој ситен вишок најтешко се отстранува. Вежбате, гладувате, пробувате секакви диети, ама ништо. Можеби овие 5 ...

Повеќе »

7 ползи од кафето за убавината

Ако случајно го пропуштивте симпатичниот напис за ползите од кафето, објавен на почетокот на неделава на CNN, во кој се вели дека оние кои пијат три до пет кафиња дневно се поздрави и живеат подолго од другите, еве уште еден ...

Повеќе »

Добра вест за кафеџиите: 5 кафиња на ден се подобри од едно

  Новото истражување доаѓа од Универзитетот Харвард и тврди дека луѓето кои пијат 3 до 5 кафиња на ден се поздрави од оние кои воопшто не пијат кафе или пијат до 2 кафиња дневно. Според ова истражување, зголеменото и редовно ...

Повеќе »

Цевитана во потрага по суперхерои од секојдневието

  Преку промовирање на обичните суперхерои од секојдневието, Цевитaна си постави за цел да ја подигне свеста кај луѓето и да покаже дека сите ние можеме да бидеме подобри и да го направиме светот поубаво место за живеење.Секој кој бил ...

Повеќе »

Одбележан Светскиот ден на предвремено родени бебиња

Клиниката за детски болести Скопје преку кампањата Шанса за живот иницирана од компанијата ОКТА го одбележа Светскиот ден на предвремено родени бебиња, 17ти ноември. По тој повод, околу триесет деца, некогашни пациенти на Клиниката за детски болести, заедно со нивните ...

Повеќе »

Ново од Eucerin: HYALURON-FILLER CC дневен крем со тројно подмладувачко дејство

  Ги изедначува несовршеностите на кожата и дава свеж и изедначен изглед , исполнувајќи ги дури и најдлабоките брчки од внатре. Од лабораториите на медицинската козметика Еуцерин, оваа есен ни пристигна новиот Eucerin HYALURON-FILLER CC дневен крем против брчки, наменет ...

Повеќе »

Есенски нутри совети од Надица Илиеска, нутриционист

Во пресрет на есента, настапува период на опаѓање на имунитетот, па затоа, во периодот кој следува, организмот има потреба од поголемо внимание. Климатските промени кои го одбележуваат преодот од лето во есен, бараат прилагодување на нашето тело кон променливото и ...

Повеќе »

д-р Соња Петрушеска: Новите производи на Еуцерин ја подмладуваат кожата и ги прекриваат недостатоците

Разговор со д-р Соња Петрушеска специјалист – дерматовенеролог и стручен соработник за Еуцерин Што е ново оваа есен од Еуцерин? Од лабораториите на медицинската козметика Еуцерин, оваа есен ни пристигна новиот Eucerin HYALURON-FILLER CC дневен крем против брчки.  Станува збор за ...

Повеќе »

Топ 5 најдобра храна во борбата против грип и настински

Како да ве заобиколи сезоната на грипови и настинки? Без разлика дали станува збор за превенција од грип и настинки, или веќе сте настинати, оваа храна значително ќе ви помогне и во лекувањето и во превенцијата. Масна риба Туна, скуша, ...

Повеќе »

Семки од тиква: Зошто толку ни се потребни

Иако често ги поврзуваме со грицки за забава во кино, семките од тиква имаат исклучителен нутритивен профил и би требале да бидат дел од нашата секојдневна исхрана. Само шака од семки од тиква дневно ќе ве обогати со здрави масти ...

Повеќе »