Водич за здравје

Шик викенд здрав ручек: Ние сме „за“ пилешко на кинески начин!

Пилешкото месо е најнискокалорично во споредба со другите, а пикантната кинеска кујна се повеќе станува тренд во светот. Ако ви е преку глава од обично пилешко месо, варено, динстано, печено, пржено… еве еден фантастичен предлог за шик викенд ручек. Една ...

Повеќе »

Најдобар сојузник на диетата: Лимонада со јаготки

Сезона е на јаготки. Оваа слатка и здрава намирница е богата со витамини и минерали, а не содржи многу калории, па затоа се смета и за најдобар сојузник на диетите.   За да ја подготвите оваа вкусна лимонада со јаготки ...

Повеќе »

Шик диетален појадок (или вечера) : Медитерански омлет со ракчиња! Ммм….

Не само што не содржи многу калории, се приготвува брзо и лесно, а совршено флертува со непцето. Дава енергија за да го започнете денот во весела и здрава насока. Претпоставуваме веќе, го сакате омлетот со сирење, со кашкавал, со шунка ...

Повеќе »

Сакате рамен стомак? Избегнувајте ги овие пет намирници!

Некои намирници придонесуваат за наталожување на сало токму на стомакот и струкот. Ако сакате рамен стомак, овие топ пет намирници мора да ги исфрлите од дневното мени. Газирани пијалаци Само една до две чаши газиран пијалак дневно предизвикува до пет ...

Повеќе »

Диетата и фитнес тајните на Мерлин Монро

Таа е најголемата секс бомба на 20-от век и жена која ја симболизира класичната убавина и гламурот! Еве ги нејзините трикови… Магазинот “Пеџент” во далечната 1952 година објави интервју во кое Мерилин откри многу работи за својот приватен живот. Меѓу ...

Повеќе »

Мајсторите од Дас Кохверк

Како се подготвува типична виенска штрудла со јаболка по препорака на врвните мајстори од Дас Кохверк Во која и земја да отпатувате, се разбира ќе посакате да ги дегустирате специјалитетите карактеристични за тоа поднебје. Уште подобро ако научите и да ...

Повеќе »

Водич за здравје: Дермоскопијата е неинвазивна и безболна метода

ДР ВИАС (Dr VAIS)  на претстојниот саем за козметика „Додир Париза“ кој ќе се одржи во Белград на 26 и 27 април ќе биде главен предавач на тема дермоскопија.   Посетителите на саемот ќе имаат можност да го слушнат 30-минутното предавање ...

Повеќе »

Цептеровите Therapy air системи –решение за прочистување на воздухот

90 отсто од своето време го поминуваме во затворена просторија. Поради тоа, доколку го намалиме загадувањето на воздухот во затворена просторија би спасиле милиони човечки животи.   Според истражувањата на Светската здравствена организација во текот на 2012 година 7 милиони ...

Повеќе »

До вајано тело со вежбите на Трејси Андерсон

За да успеете  да ја задржите фигурата и покрај богатата трпеза за велигденските празници, решение се вежбите на Трејси Андерсон, позната како персонален тренер на Гвинет Палтроу, Шакира и Мадона. Во продолжени на овој текст следуваат осум точки со ралични вежби ...

Повеќе »

Шик велигденска трпеза: Јагнешки бут со прелив од црвено вино

После велигденските пости, познато е веќе што традиционално следува на македонската трпеза. Аха, јагнешко мевце. Не дека е нискокалорично, но толку умее да флертува со непцето (и виното) што ретко кој може да и одолее на ваквата гозба. Со време, ...

Повеќе »