Водич за здравје

Витаминска бомба: Напивка која го остранува непријатниот здив

Не е мал бројот на луѓе кои ги мачи непријатниот здив, иако редовно ја одржуваат хигиената на устата. Наместо постојано да носите со себе мастики за џвакање, еве едно решение кое има долготраен ефект. Освен што го отстранува непријатниот здив, ...

Повеќе »

8 намирници за подолги трепки

Ако вашите трепки се тенки и кратки, овие намирници не треба да ги исклучите од дневното мени. Риба Рибата е богата со протеини, а тие помагаат вашите трепки побргу да растат. Дополнително, рибата е исто така, богата со омега-3 масни ...

Повеќе »

Авон Македонија донира 15.000 долари во кампањата за борба против ракот на дојка

Козметичката компанија ја заокружува октомвриската кампања со нова донација кон здружението „Борка“. Компанијата Авон Македонија која овој октомври го одбележа со серија активности за подигнување на свесноста за ракот на дојка, реализираше и донација во висина од 15.000 долари на ...

Повеќе »

Скопјани вклучија розово светло во знак на поддршка во борбата против рак на дојка

Жителите на повеќе скопски населби, како и низа познати угостителски објекти, деновиве вклучија розово светло и станаа дел од акцијата на Авон (Avon) за поддршка во борбата против рак на дојка. „Засвети розово“ е несебичен чин на солидарност со сите ...

Повеќе »

„Засвети розово“: Авон Македонија започна низа активности за помош и поддршка на заболените од рак на дојка

Компанијата Авон (AVON) Македонија, познат бренд кој општествената одговорност ја позиционира на врвот од агендата на своето делување, го одпочна „розовиот“ октомври – светскиот месец за борба против ракот на дојка. На 1 октомври под мотото „Засвети розово“, оваа општествено одговорна ...

Повеќе »

Есенска нега: Со костени против масни наслаги

Иако спаѓа во категоријата на суво овошје, костенот не е толку калоричен како останатото слично овошје, а претставува нутритивно вреден оброк кој заситува. Ако се грижите за телесната тежина есента е вистинско време да ги искористите сите благодети на костенот. ...

Повеќе »

Со пиење коктел против ракот на дојка

Во месецот на борба против ракот на дојка уште една одлична идеја. Донациите на здруженијата за борба против ракот на дојка, се исклучително важни и никогаш доволни. Затоа овој месец, американската асоцијација, во соработка со големм број ресторани и коктел барови ширум ...

Повеќе »

До убавина со зелен чај

Познати ни се здравствените придобивки на зелениот чај, но придобивките за убавината од зелениот чај не се доволно истакнати.   Познато е дека зелениот чај содржи антиоксиданси и помага во ослободување на слободните радикали. Тоа му дава на зелениот чај ...

Повеќе »

5 минути за совршени нозе

Ако пет пати неделно се искачите до петтиот кат ќе потрошите толку калории како за еден час аеробик. Секојдневното качување по скали (пет минути дневно, или околу половина час неделно), е еден од најдобрите и наједноставните начини  за да ги ...

Повеќе »