Водич за здравје

Природен сок кој ги топи и најупорните масти

 Овој здрав природен сок од домати, лимон, ѓумбир, целер и лута пиперка е најлут непријател на мастите. Сите пет состојки со кои се подготвува оваа моќна напивка за слабеење помагаат во забрзувањето на метаболизмот, а од нив се разложуваат и ...

Повеќе »

Летен еликсир од јагоди и јогурт

Освежителен и здрав пијалак за убав почеток на денот. Овој здрав пијалак се подготвува за помалку од 15 минути, а се добиваат две чаши, односно количина за двајца или за две употреби. Една чаша содржи 140 калории. За да го ...

Повеќе »

Фото приказна: критика на лошата исхрана

Американскиот фотограф Кристофер Бофоли го освои светот со своите фотографии преку кои ја презентираше храната во сосема поинаква перспектива. Со своите фотографии Бофоли создаде минијатурен свет на луѓе чие секојдневие се случува во потполно поинаква димензија. Забавните фотографии всушност се ...

Повеќе »

Со гимнастика против брчки

Со малку добра волја против овие непријатни знаци на стареење може да се борите и со едноставни вежби кои ги зајакнуваат мускулите на лицето.   Специјалните креми и хируршките интервенции не се единственото решение за брчките на лицето. Со малку ...

Повеќе »

Додатоци за слабеење во летните пијалаци

Ако сакате да загубите некој килограм за време на летото без посебен напор, летните пијалаци збогатете ги со состојки кои помагаат за забрзување на метаболизмот и елиминирање на масните наслаги. Еве неколку идеи. Кефир – Одличен додаток за различни комбинации ...

Повеќе »

Најдобар третман против стареење на сите времиња

Ефектот на квалитетно трчање или велосипедизам се гледа на вашата кожа. Еве зошто…   Еден од најдобрите третмани против стареење на сите времиња е вежбањето. Ползата од вежбањето оди многу подалеку од мускулестиот, скелетниот и кардиоваскуларниот систем. Имено, тренингот во ...

Повеќе »

До рамен стомак со ментол и ананас

Испробајте ги овие две освежителни летни напивки кои се нискокалорични, а помагаат во намалувањето на масните наслаги на стомакот.   Ладен чај од ментол Ментолот одлично ја гаси жедта и освежува кога температурите се високи. Но знаевте ли дека тој ...

Повеќе »

15-те чудотворни моќи на морската сол

Природната морска сол е здрава и има терапевтски дејства, но пред да зборуваме за нејзините моќи, треба да се знае дека таа настанува со природни процеси на испарување на солената вода при што сите нејзини состојки остануваат сочувани. Морската сол, ...

Повеќе »

Пет правила за блескава насмевка

Прво и основно правило кое гарантира блескава и убава насмевка е правилната хигиена на усната празнина под што се подразбира и редовно миење на забите. Но, иако се придржувате на миењето заби по секој оброк, тоа сепак може да нема голем ...

Повеќе »

Како да ослабете без диета, вежбање и потење

Сакате ли без драстични диети и броење калории без мака да се ослободите од неколку килограми повеќе? Држете се до овие десет правила и резултатот набргу ќе ве изненади.   1. Разблажете го сокот со вода Комбинирајте го омилениот сок ...

Повеќе »