Водич за здравје

Зелена напивка за младешки изглед

Тајната на младешкиот изглед не се крие само во скапите козметички препарати, туку и во природните состојки кои ги има во зеленчукот. Еве еден рецепт за напивка која го чува здравјето, ја подмладува кожата и помага во регулирањето на телесната ...

Повеќе »

Тажни сте? Право на шопинг! Научниците се на ваша страна

Новото истражување кое ни доаѓа од универзитетот во Мичиген потврдува дека шопингот е одлична терапија против депресија, тага, незадоволство… Научниците тврдат дека купувањето е ефикасен начин за намалување на тагата, а шопинг-терапијата им помага на луѓето да ја надминат и ...

Повеќе »

Некои сонуваат за еден пар Лубутинки, некои за најновиот модел на Ферари, но што со оние кои не сонуваат ?

Несоница е честа состојба при која луѓето имаат потешкотии да заспијат или да имаат мирен сон. Оваа состојба е наведена од страна на Светската Здравствена Организација како една од состојбите која ефикасно се третира со акупунктура. Причините за несоница можат ...

Повеќе »

Вегетерианството во мода за совршено тело

Додека во САД постојат здрави производи кои се нарекуваат „ супер храна“, во Европа постои изразот функционална храна. Овој израз се однесува на одредени производи кои му помагаат на нашето тело и метаболизам, а со тоа се ефикасни и во ...

Повеќе »

Инстант совети како успешно да ја започнете диетата

Слабеењето е тежок процес, тешко е да се започне со некоја диета и вежбање, тешко е исто така да бидете доследни, но резултатите се она што ќе ја измами насмевката на вашето лице. Ви претставуваме неколку совети кои ќе ви ...

Повеќе »

Акупунктура во мода, силните главоболки „де-мо-де“

Иако главоболката и мигрената се многу чест проблем, западната медицина има ограничено разбирање за причините и лекувањето на истите. Најчесто употребуван лек е аналгетикот. Од мигрена страдаат милиони луѓе ширум светот. Симптомите може да траат со часови па и денови ...

Повеќе »

Совети за топ-форма од Хајди Клум

Таа никогаш нема проблем со вишокот килограми благодарени на овие 7 вкусни оброци. 1. Бадеми и урми Мешавината од бадеми и урми е еден од наједноставните меѓу оброци кој можете да го чувате во чанта или на работното место. Бадемите ...

Повеќе »

10 најефикасни диети избрани од страна на нутриционистите

Најдобра диета за 2014 година е т.н. DASH (Dietary Approaches to Stop Hypertension) диета, која го регулира крвниот притисок, оценија нутриционистите.  На основа на анализите, тие направија список од 32 најздрави диети кои ги објави Ју-Ес Њуз (US News), а ...

Повеќе »

Фенг шуи пилинг со морска сол за совршено нежна кожа

Сувата кожа е најчестиот проблем со кој се сретнуваме за време на зимските денови. И покрај тоа што хидратацијата е многу важна за здравата и убава кожа, пред да го нанесете лосионот или млекото за хидратација на телото, многу е ...

Повеќе »

Детокс диетата на Џенифер Анистон

И покрај тоа што веќе зачекори во петтата деценија, Џенифер Анистон може да се пофали со својата витка фигура. Таканаречената лимон диета што оваа актерка ја применува е доста позната во кругот на славните. Кога пред неколку години ги оставила ...

Повеќе »