Водич за здравје

Не сакате непријатен здив, избегнувајте ги овие намирници

Непријатниот здив не го предизвикуваат само познатите намирници кромид или лук. Непријатната миризба од устата можат да го предизвикаат дури и некои производи за кои сметаме дека помагаат во освежување на здивот. На пример, мастиките за жвакање со вкус на ...

Повеќе »

Овошна напивка која ја враќа енергијата и го забрзува метаболизмот

Сокот од три вида овошје ќе ве нахрани, освежи и ќе му ги даде сите потребни хранливи состојки на вашето тело   Јагода Многу моќен антиоксиданс кој ги чува клетките од слободните радикали. Само осум јагоди на ден се доволни ...

Повеќе »

Водич за здравје: Диетна исхрана ослободена од глутен

Основни диетни правила за оние кои не се толерантни на глутен.   Еве ги основните дозволени, ризични и недозволени намирници за луѓето нетолерантни на глутен. Дозволено: ориз (интегрален, глазиран), пченка, просо, киноа, пченкарно брашно и бело брашно, палента, бело оризово ...

Повеќе »

Глутенот како (не)пријател? И еден многу пријателски рецепт без глутен: француски макаронс

Глутенот е протеин најчесто присутен во пченицата, ’ржот и јачменот. Воопшто земено, биолошката вредност на житното зрно зависи од количината и особините на протеинот. Но зошто на некои луѓе глутенот им е непријател? Глутенот може да биде погубен за лица ...

Повеќе »

Водич за здрав живот и фит форма:Готвење храна без масло и вода? Да, можно е!

Летото е на прагот, се повеќе жени (се разбира, и мажи) бараат начин својата линија да ја доведат до фит форма, но и да го подобрат начинот на живот. Го знаете ли најефикасното решение? Веројатно, тешко ви е да замислите ...

Повеќе »

Јадете како Французинка и останете витки

Дознајте како Французинките ја одржуваат тенката фигура. О да, има и сирење и вино! Познати се по витката фигура, всушностФранцузинките  се меѓу највитките жени на планетата. Дукан диетата, која ја смислил  францускиот лекар Пјер Дукан, нуди едноставен план кој ќе ви ...

Повеќе »

Совршена храна за потоплите денови

Баш како и облеката и храната станува полесна во потоплите денови. Иако салата во основа е поздрава опција за оброци, јадењето на една иста салата може да стане многу здодевно. Еве ги и намирниците кои се идеални за потоплите денови. ...

Повеќе »

5 работи кои мажот прво ги забележува кај жената за време на првиот секс

Заборавете на нелакираните нокти, фризурата, депилациите, солариумите…Мажите се многу поедноставни па некои работи воопшто и не ги забележуваат, покажува истражувањето спроведено од списанието Менс хелт.   Истото истражување вели дека жената за првиот состанок троши и до 6 часа на ...

Повеќе »

Истражување: Кога жените најмногу се дебелеат?

Со текот на годините телото постојано се менува, а тоа што припадничките на понежниот пол најмногу ги загриижува се килограмите.   Најновото истражување објаснува кога жените најмногу се дебелеат. Имено, периодот во кој жените најчесто ја зголемуваат телесната тежина и ...

Повеќе »