Водич за здравје

До вајано тело со вежбите на Трејси Андерсон

За да успеете  да ја задржите фигурата и покрај богатата трпеза за велигденските празници, решение се вежбите на Трејси Андерсон, позната како персонален тренер на Гвинет Палтроу, Шакира и Мадона. Во продолжени на овој текст следуваат осум точки со ралични вежби ...

Повеќе »

Шик велигденска трпеза: Јагнешки бут со прелив од црвено вино

После велигденските пости, познато е веќе што традиционално следува на македонската трпеза. Аха, јагнешко мевце. Не дека е нискокалорично, но толку умее да флертува со непцето (и виното) што ретко кој може да и одолее на ваквата гозба. Со време, ...

Повеќе »

Лимонада со јаготки: напивка добредојдена во секоја диета

На пролет, како што се буди нашето тело, се буди и природата нудејќи ни ги најсочните плодови. Оваа сезона е идеална за диети, за ослободување од неколку килограми, а вкусната лимонада со јаготки е богата со витамини и минерали, дава ...

Повеќе »

Модерен брачен советник

Тоа што не го знаете за бракот може да предизвика проблем. На пример, доколку не кажувате што сакате, вашиот сопруг се движи во темнина и најверојатно нема да ви ја исполни желбата. Начинот на кој зборувате за проблемите може да ...

Повеќе »

Ги подготвивте ли велигденските јајца или сакате да ви помогнеме?

Компанијата Цептер (Zepter), како синоним за најдобри садови во светот, па со самото тоа и како единствен гигант кој промовира здрав живот и правилен начин на подготвување на храна, по повод Велигденските празници овозможи на илјадници луѓе ширум Македонија да ...

Повеќе »

Среќни намирници: Храна која значително ни го подобрува расположението

Проверено! Не дека постојат „среќни“ и „несреќни“ намирници, но храната (како и боите на облеката која ја носиме) знаат да влијаат на нашето расположение. И замислете уште дека овие „среќни“ намирници можат да придонесат и за успешноста на вашата диета.  ...

Повеќе »

Модерен животен водич: Пронајдете ја вашата страст

По една неодамнешна анкета околу 75 % од населението не ја знае нивната вистинска страст. Очигледно, речиси секој не го прави тоа што мислел да го направи. Ова е едно „отрезнување“, бидејќи треба да го правиме она што мислиме дека ...

Повеќе »

5 намирници кои ги топат килограмите

Ако сакате да изгубите неколку килограми немојте да мислите дека храната е ваш непријател. Напротив, со изборот на правилни намирници ќе  изгубите повеќе килограми отколку со гладување. 1. Јајца Нутриционистите веќе со години се обидуваат да ја вратат репутацијата на ...

Повеќе »

Здрава напивка против несоница и стрес

Во борбата против несоницата и стресот помагаат сојузниците од природата кои го опуштаат телото подобро од популарните апчиња.   Како последица на брзиот начин на живот исполнет со стрес, нездрава и брза исхрана и недоволно движење, се почесто имаме неквалитетен ...

Повеќе »