Водич за здравје

12 „чудни“ начини за намалување на гладот

На диета сте, а добивате желба за грицкање. Знаете дека вечерата ќе биде за еден час, но не можете да си помогнете. Сакате нешто да грицкате и тоа веднаш! Сепак не сте беспомошни. Прочитајте ги 12-те крајно невообичаени начини за ...

Повеќе »

Пробајте го омилениот пијалак за слабеење на Кејти Пери

Доколку навистина настојувате да водите здрав живот, за почеток во своето мени внесете го овој здрав пијалак кој го направил Харли Пастернак, познат фитнес тренер на славните личности, како Џесика Симпсон, Кејти Пери и Ешли Тисдејл.   За омилениот пијалак ...

Повеќе »

Храна за „добра ноќ“ … што да јадете навечер?

Што всушност треба да јадете пред спиење за полесно да заспиете? И покрај тоа што нутриционистите нагласуваат  дека не е добро да се јаде три часа пред да се оди во кревет, постојат производи кои секогаш се препорачуваат, бидејќи освен ...

Повеќе »

Тренд што се јаде – житарки

Уште еден нов тренд во оваа година се однесува на житарките. Сите знаеме колку се здрави, особено ако станува збор за интегралните житарки, но постојат одредени видови кои се поздрави од останатите. Веќе добро се познати здравствените придобивки од овесот, ...

Повеќе »

Време е за детоксикација: 5 начини за чистење на организмот

Празниците завршија, а вие планирано си дозволивте да се релаксирате и уживате во храната. Сега веќе кога немате изговор за прекумерното јадење и пиење , време е за нов почеток и детоксикација на организмот. Еве пет начини како да го ...

Повеќе »

200 калории? Од целиот избор на храна имаме право на брокули!

Зошто да ги броите калориите кога можат да се видат и од една фотографија. Креативното видео ни ги споредува калориите вс. порциите на сликовит начин, а ние сме подготвени да ве охрабриме да направите здрав избор и да им навалите ...

Повеќе »

Хронично уморни, проблем број 1 на модерното време

Иако Светската здравствена организација хроничниот замор го вброи во официјалната листа на заболувања од кое страдаат милиони луѓе низ целиот свет, овој проблем се уште не се сфаќа сериозно иако е проблем брои 1 на модерното време Статистиката покажува дека ...

Повеќе »

Соковите од овошје и зелечук во својство на природни затегнувачи

Природните сокови од моркови, бобинки или спанаќ ја чистат кожата на лицето, ја спречуваат појавата на црвенило и иритација, па влијаат како природни затегнувачи после празничните денови. Претерувањето во јадење и пиење за време на празниците остава траги на кожата. ...

Повеќе »

Зелена напивка за младешки изглед

Тајната на младешкиот изглед не се крие само во скапите козметички препарати, туку и во природните состојки кои ги има во зеленчукот. Еве еден рецепт за напивка која го чува здравјето, ја подмладува кожата и помага во регулирањето на телесната ...

Повеќе »

Тажни сте? Право на шопинг! Научниците се на ваша страна

Новото истражување кое ни доаѓа од универзитетот во Мичиген потврдува дека шопингот е одлична терапија против депресија, тага, незадоволство… Научниците тврдат дека купувањето е ефикасен начин за намалување на тагата, а шопинг-терапијата им помага на луѓето да ја надминат и ...

Повеќе »