Водич за здравје

Време е за детоксикација: 5 начини за чистење на организмот

Празниците завршија, а вие планирано си дозволивте да се релаксирате и уживате во храната. Сега веќе кога немате изговор за прекумерното јадење и пиење , време е за нов почеток и детоксикација на организмот. Еве пет начини како да го ...

Повеќе »

200 калории? Од целиот избор на храна имаме право на брокули!

Зошто да ги броите калориите кога можат да се видат и од една фотографија. Креативното видео ни ги споредува калориите вс. порциите на сликовит начин, а ние сме подготвени да ве охрабриме да направите здрав избор и да им навалите ...

Повеќе »

Хронично уморни, проблем број 1 на модерното време

Иако Светската здравствена организација хроничниот замор го вброи во официјалната листа на заболувања од кое страдаат милиони луѓе низ целиот свет, овој проблем се уште не се сфаќа сериозно иако е проблем брои 1 на модерното време Статистиката покажува дека ...

Повеќе »

Соковите од овошје и зелечук во својство на природни затегнувачи

Природните сокови од моркови, бобинки или спанаќ ја чистат кожата на лицето, ја спречуваат појавата на црвенило и иритација, па влијаат како природни затегнувачи после празничните денови. Претерувањето во јадење и пиење за време на празниците остава траги на кожата. ...

Повеќе »

Зелена напивка за младешки изглед

Тајната на младешкиот изглед не се крие само во скапите козметички препарати, туку и во природните состојки кои ги има во зеленчукот. Еве еден рецепт за напивка која го чува здравјето, ја подмладува кожата и помага во регулирањето на телесната ...

Повеќе »

Тажни сте? Право на шопинг! Научниците се на ваша страна

Новото истражување кое ни доаѓа од универзитетот во Мичиген потврдува дека шопингот е одлична терапија против депресија, тага, незадоволство… Научниците тврдат дека купувањето е ефикасен начин за намалување на тагата, а шопинг-терапијата им помага на луѓето да ја надминат и ...

Повеќе »

Некои сонуваат за еден пар Лубутинки, некои за најновиот модел на Ферари, но што со оние кои не сонуваат ?

Несоница е честа состојба при која луѓето имаат потешкотии да заспијат или да имаат мирен сон. Оваа состојба е наведена од страна на Светската Здравствена Организација како една од состојбите која ефикасно се третира со акупунктура. Причините за несоница можат ...

Повеќе »

Вегетерианството во мода за совршено тело

Додека во САД постојат здрави производи кои се нарекуваат „ супер храна“, во Европа постои изразот функционална храна. Овој израз се однесува на одредени производи кои му помагаат на нашето тело и метаболизам, а со тоа се ефикасни и во ...

Повеќе »

Инстант совети како успешно да ја започнете диетата

Слабеењето е тежок процес, тешко е да се започне со некоја диета и вежбање, тешко е исто така да бидете доследни, но резултатите се она што ќе ја измами насмевката на вашето лице. Ви претставуваме неколку совети кои ќе ви ...

Повеќе »

Акупунктура во мода, силните главоболки „де-мо-де“

Иако главоболката и мигрената се многу чест проблем, западната медицина има ограничено разбирање за причините и лекувањето на истите. Најчесто употребуван лек е аналгетикот. Од мигрена страдаат милиони луѓе ширум светот. Симптомите може да траат со часови па и денови ...

Повеќе »