Целерот е природен лек за слабеење

Целерот е билка која лекува повеќе болести, а меѓу другото ја подобрува крвната слика, циркулацијата, го подобрува квалитетот на крвните садови правејќи ги поеластични, а забележано е и негово позитивно влијание на менструалниот циклус. Се смета дека листовите на целерот е подобри отколку неговиот плод, бидејќи се исклучително богати со витамини од Б групата (делуваат на смирувањето), потоа со витамини А и Ц, а присутна е и фолна киселина, калциум и магнезиум.

Најмоќен е во комбинација со лимон

Најмоќен е во комбинација со лимон

Целерот се користи и како одлично средство за слабеење. Сокот од свеж целер се смета за одличен диуретик, благодарение на големата количина на калиум и натриум.

Најдобар природен лек за намалување на холестеролот е сок од целер со лимон. Многу едноставно се подготвува, а често се случува со негово конзумирање да се дојде и до намалување на нивото на триглицеридите во крвта. Ефектот е видлив за само еден месец редовна употреба.

Целерот и лимонот за слабеење се конзумираат наутро и навечер во количина од 500 мл, но сокот од целер (во количина на една чаша за ракија) пред секој оброк, значително влијае на чувството на ситост и на забрзувањето на процесот на варењето на храната.

x

Check Also

Внимавајте со диетите: Метаболизмот е побавен со секој загубен килограм!

Најтешко слабеат оние кои сакаат да „симнат“ малку килограми, поточно 2 – ...