Чага – Дар од Бога природен ресурс за кожата

 

Чага е неверојатно моќна лековита габа. Таа содржи највисоки нивоа на антиоксиданси (35000 единици супероксидна дисмутаза, најважен ензим за уништување на слободните радикали, како и бета-глукани), богата е со витамините А, Ц, Б, Д, К и Е, со минерали (манган, магнезиум, калциум, железо, цинк, селен), а содржи и меланин, бета-каротен, мелатонин, бетулинска киселина, итн. Затоа можеби народно се вика и Дар од Бога. Сите овие состојки во едно ја прават корисна за многу состојби.

CHAGA new-300x300

Чага е паразит на бреза и затоа најчесто се наоѓа во Сибир. Локалното население ја користело уште од 16 век, според записи, ја толчеле и нанесувале на кожа (за исипи, повреди), ја палеле за да ја вдишуваат, или така запалена ја ставале во вода, со која потоа жените се одмивале или во која ги бањале новородените. Во Русија, Чага е призната како лек уште од 1955 год. Во 1973 год., прават студија со Чага за псоријаза, со успешност од 76%. Потоа следуваат многу студии за рак на дојка, генитални органи, црн дроб, простата, итн.

Кожата е нашиот најголем орган. Скоро сите денешни кожни болести или нарушувања настануваат поради слаба детоксикација на организмот, а како старееме, така се зголемуваат слободните радикали, а со тоа и нарушувањата. Затоа, Чага со своите ензими, меланин и др. состојки е многу ефикасна.

ChPw-300x300

Дерматолозите и козметичарите од Русија, Азија, Скандинавија и Европа ја користат за:

 • хранење на кожата, косата и очите
 • помлад изглед од возраста
 • заштита од УВ зрачење
 • успорување на стареење преку зголемување на колагенот и еластинот во кожата
 • акни и црвенило, сензитивна кожа, нееднаква боја на кожата
 • бори, флеки, хипер-пигментација
 • лузни, оштетеност на кожата од сонце
 • егзема, дерматит, розацеа, псоријаза и други кожни нарушувања
 • регенерација на кожните клетки
 • темни и кружни и подуени подочници
 • развој на ново ткиво
 • подобрување на капиларната циркулација
 • отстранување на оштетениот колаген и еластин од кожата и лузните
 • регенерација на оштетено ткиво
 • подобрување на циркулацијата, генерално.

Покрај кожните проблеми и нарушувања, редовното конзумирање на Чага го подобрува општото здравје. Чага-МРЛ е 100% органски производ и многу ефикасен затоа што содржи мицелиум, каде се и потребните ензими.

Производот Чага може да го нарачатеТУКА.

x

Check Also

Природно средство кое чисти, уништува бактерии и дезинфицира 

Неколку пати објавувавме како да направите природно средство за одржување на чистотата ...