Чоколадни срца за Денот на вљубените

Изненадете го саканото лице со превкусен чоколаден колач со форма на срце.

Потребни намирници – 2 јајца, 4 лажици шеќер, 6 лажици млеко, 6 лажици масло, 1 ванилин шеќер, половина ќесичка прашок за пециво, 10 лажици брашно, џем од вишни.

Чоколадна глазура – 100 гр чоколада,  2 лажици масло и 1 лажица млеко.

Подготовка

Измиксајте ги јајцата со шеќерот, потоа додадете ги останатите состојки, освен џемот. Смесата претурете ја во модели со облик на срце и неколку минути печете ги во претходно загреана рерна. Изладените срца поделете ги на половина и премачкајте ги со џем, а потоа повторно споите ги. Истопете ја чоколадата, потоа додадете го маслото и прелијте ги срцата со глазурата.

x

Check Also

Палачинки со домашно костен пире

Уживајте во сите благодети на есента вклучувајќи го и овој фантастичен рецепт ...