Домашна маска за лице против брчки

Брчките околу очите и подочниците се чест проблем во поодминати години. Жените користат разни лосиони за затегнување на кожата, која поради староста ја изгубила еластичноста. Не можеме да кажеме дека лосионите немаат ефект, но денеска ќе ви презентираме потполно природен домашен рецепт кој според многумина е ефикасно решение против набраната кожа околу очите.

Потребни состојки:

2 лажици мед
100 грама дестилирана вода
1 лажица желатин
1 мала лажичка лимонов сок
Чист празен сад

Подготовка: Дестилираната вода ја ставаме да зоврие. Откако ќе почне да врие ја тргаме од оганот. Во топлата вода го ставаме желатинот, медот и лимоновиот сок. Мешаме се додека смесата не стане хомогена. Ја ставаме во чист сад кој може добро да се затвори. Со гелот редовно правете масажи на подочниците, најдобро навечер.

x

Check Also

Што ни носи празничната колекција на MAC

Попуарната козметичка компанија MAC за сезоната на празници си поигрува со еден од ...