Дождовната капка – хит меѓу десертите

Десертот креиран од американскиот готвач Дарен Вонг, а инспириран од јапонски традиционален колач, стана хит во популарните елитни ресторани во Сад и во Европа.

Овој колач со необичен изглед на капка дожд е предизвик за гурманите и не само поради изгледот – речиси и нема калории и содржи минимална доза на шеќер.

de 1

Клучните состојки за овој колач се изворската вода и желатин.

de 3

Едвај го чекаме за да го дегустираме и во нашите ресторани.

Еве и видео за нашите гастрономски мајстори за тоа како едноставно се подготвува.

 

x

Check Also

Skopje Beer Fest 2019: Големи музички имиња, повеќе од 30 концерти за 4 дена на 2 бини

Од 12-ти до 15-ти септември на стадионот на АРМ во Градски парк ...