Есенска нега: Со костени против масни наслаги

Иако спаѓа во категоријата на суво овошје, костенот не е толку калоричен како останатото слично овошје, а претставува нутритивно вреден оброк кој заситува.

kosten 2

Ако се грижите за телесната тежина есента е вистинско време да ги искористите сите благодети на костенот. 100 грама костени содржат околу 200 калории, а со порција варени или печени костени, дури и со костен-пире, може да замените еден оброк. Предноста на костенот е што е сиромашен со масти, а поради големото количество на скроб составот на костенот е сличен на составот на житарките.

Костенот содржи и протеини, витамини, минерални соли, па претставува здрава намирница во нутритивна смисла, затоа и се препорачува како намирница која треба да се вклучи во секоја здрава диета. Дополнително, костенот ги надополнува истрошените енергетски залихи во телото и дава сила и цврстина на мускулите, го подобрува имунитетот и делотворен е во борбата против анемија.

x

Check Also

Забарите откриваат: како да ја намалите штетата на вашите заби предизвикана од пушењето?

Убавата насмевка е најчесто првото нешто кое го забележуваме кај некоја личност. ...