Есенска сангрија со јаболки, круши и цимет

Оваа верзија на сангрија е совршена за есенските денови.

Намирници – 1 литро бело вино, 50 мл бренди, 4 чаши сок од јаболка, 2 чаши сок од ананас, малку рендан ѓумбир, 2 свежи јаболки исечкани на коцки, 1 свежа круша исечкана на коцки, малку исчекан ананас (може и од конзерва), цимет по желба, нане за украсување.

 ПодготовкаВо голем бокал помешајте го виното со сокот од јаболка. Додадете ѓумбир и помешајте. Потоа додадете го брендито и прстофат цимет и уште еднаш убаво измешајте. На крајот додадете ги исечканите коцки јаболка и круша. Ставете го болкалот во фрижидер да отстои 2 часа. Пред сервирање додадете мраз и украсете со нане.

x

Check Also

Music Man, нов сингл на Кирил Џајковски

Кирил Џајковски го објавува својот нов сингл „Music Man“, кој е претставен ...