Еве како да ги решите седите влакна на косата на природен начин

Седите влакна на косата за многумина се непосакувани, особено ако се помлади.

Косата добива боја со помош на меланинот, истиот пигмент кој ја опредеува бојата на кожата и очите. Меланинот полека се губи со годините, па косата со текот на времето станува седа. Косата опаѓа и израснува нова, а клетките кои го произведуваат пигментот во влакната повторно се активираат, но кога старееме тие на некој начин слабеат и оваа функција ја вршат значително побавно.

Кромидот е природно решение за овој проблем.

Како да го направите „лекот“ од кромид?

Излупете го и иситнете го кромидот така за да добиете паста. Масирајте го со оваа паста темето на косата и потоа оставете да отстои половина час. Покријте ја главата со капа за туширање за дел од пастата да не дојде во контакт со очите. Употребете добар шампон за да ги откраните сите парчиња од кромидот и непријатниот мирис. Повторувајте ја постапката секоја недела и резултатите ќе ги видите.

x

Check Also

Два нови женски парфеми од Versace -Dylan Blue и Dylan Turquoise

Водечките имиња во светот на моделството, Бела Хадид и Хајли Болдвин, позираат ...