Гастро-тренд: Суши бургери

Кој е ги донесе и кај нас, ќе му бидеме многу благодарни.

su 3

Суши-бургерот доаѓа од Јапонија, измислен за потребите на популарниот ланец на ресторани Мос бургер, но набрзо го освојува светот.

su 88

„Лепчето“ на овие нискокалорични бургери е направено од ориз, а сендвичот содржи риба, шкампи и ракчиња, но веќе се продаваат и со говедско месо или пилешко. Наместо кашкавал и кечап, суши-бургерите се зачинети со сос од авокадо, лут мајонез, соја или чили, ѓумбир и црвена зелка.

x

Check Also

Skopje Beer Fest 2019: Големи музички имиња, повеќе од 30 концерти за 4 дена на 2 бини

Од 12-ти до 15-ти септември на стадионот на АРМ во Градски парк ...