Гастрономски уметнички дела инспирирани од накитот на Дамиани

Не е невообичаено да се најдат парчиња накит инспирирани од храна, но помалку веројатно е да најдете храна инспирирана од луксузен накит, каква што е гурманската колекција во хотелот Риц-Карлтон.

nakit 2

Хотелот Риц-Карлтон во Хонг Конг ја слави 90-годишнината на луксузната марка за накит Дамиани преку мени за гостите кое вклучува пет оброци дизајнирани како реплики на нараквиците, обетките и ѓерданите на Дамиани.

А за да се направат реплики од храна на ваков луксузен накит, се разбира мора да се употребат и луксузни намирници, па така во овие врвни гастронмски, но и уметнички дела, доминираат лососот, кавијарот, полжавите, тартуфите…

nakit 3

Менито чини околу 240 долари по лице.

 

x

Check Also

Направете сами шарен летен ѓердан

Целата постапка е забавна и многу креативна, а резултатот може да ви ...