Хари и Меган, Канада повеќе нема да плаќа за нивната безбедност

Од 31 март, кога Сасекс официјално ќе ја прифати  оставката на Хари и Меган од нивните кралски позиции, Канада веќе нема да биде одговорна да се грижи за нивната заштита. Контроверзии почнаа да се шират: кој ќе плаќа за нивната безбедност 24 часа на ден?

Со официјално соопштение, владата на Отава соопшти дека услугите извршени досега од страна на Кралската канадска монтирана полиција за заштита на кралската двојка ќе завршат со промена на статусот, тоа е од 31 март, кога Хари и Меган ќе престанат да бидат активни членови на Британско кралско семејство. Ова е првпат Канада да потврди дека помогнала во заштитата на Хари и Меган откако се преселија во оваа земја минатиот ноември.

Одлуката на канадската влада наиде на контроверзии: кој ќе плаќа тогаш за безбедноста на Хари и Меган, кога Скотланд Јард, неодамна даде до знаење дека нивната заштита е сè потешка.

Поради нивните постојани движења, всушност, на Хари и Меган им требаат најмалку дванаесет полицајци, односно најмалку 20 милиони фунти годишно.

Едно е сигурно: парот нема да се откаже од заштитата. Во службеното соопштенис се вели: „Договорено е дека војводата и војвотката од Сасекс ќе продолжат да бараат ефективна заштита за нивна сигурнот и сигурноста на нивниот син“. Но, кој ќе го напише чекот?

Според „Дејли меил“, опциите се два: Хари и Меган ќе плаќаат заштита од сопствениот џеб (бидејќи тврдеа дека сакаат да бидат независни) или сето тоа, сепак,  ќе се наплаќа од британските даночни обврзници.

 

x

Check Also

Седа коса: тренд што обедини многу sвезди во движењето „без боја“ – од Енди Мекдауел до Џејн Фонда, Џоди Фостер, Џејми Ли Кертис до…

Кој рече дека седата коса им одговара само на мажите? Од Енди ...