Хидратацијата е важна во топлите денови: рецепт за освежителен летен коктел

Редовното внесување на течности е од клучна важност за здравјето на организмот, особено во летниот период, земајќи го предвид фактот дека дури 2/3 од човековиот организам е сочинет од вода. Губење на најмалку 2% течности му создава на нашето тело природна конфузија и проблеми со помнењето. Ваквиот податок што не смее да се занемари и треба да претставува своевиден аларм за течностите да ни бидат постојано на дофат на рака.

Освен тоа, со доволна хидратација, се штити и одржува кожата, имунитетот, се ублажува заморот и можната појава на камен во бубрегот. Покрај внесувањето на водата, освежувачко дејство нудат и ледените чаеви, кои што се одлично средство за хидратацијата во топлите денови.

Во текот на летната сезона, во затворените, климатизирани простории се губи телесната влага преку кожата. Токму поради тоа, особено е важно изгубените течности да се надокнадат, со цел да не настане несакана дехидратација на организам. Без разлика дали се наоѓате во вашиот дом, на работното место, пешачите или пак возите велосипед, ледените чаеви од палетата на брендот Вива, најдобро можат да ја завршат својата главна намена, да ви ја вратат енергијата и да го снабдат вашиот организам со потребната течност и електролити. Ледениот чај е скоро задолжително освежување и разладување додека сте на плажа. Ледените чаеви со вкус на праска, брусница и лимон, на кои ќе им додаете само неколку коцки мраз се идеални за освежување во топлите денови.

ajs 1

РЕЦЕПТ ЗА ОСВЕЖИТЕЛЕН ЛЕТЕН КОКТЕЛ:

Состојки:
– 0,5л. ВИВА леден чај со вкус на праска
– 1 праска
– коцки лед

– неколку ливчиња нане

Подготовка:
Во бокал сипете го ледениот чај, додадете праска исечкана на парчиња и коцки лед. За поголема свежина додадете неколку ливчиња нане. Уживајте!

x

Check Also

Дали и после ова ќе влегуваме со чевли дома?

Ако се прашувате дали треба да ги соблечете чевлите пред врата или ...