Huawei го претстави новиот HUAWEI P smart 2019, кој нуди целодневна батерија, поголем екран и AI Dual камера

Huawei го најави HUAWEI P smart 2019. Со експанзивен HUAWEI Dewdrop дисплеј, како и со нов и помоќен octa-core чипсет Kirin 710, HUAWEI P smart 2019 обезбедува квалитетно корисничко искуство по кое се познати HUAWEI P сериите кои имаат AI камера со високи перформанси, како во предниот дел, така и во задниот дел на паметниот телефон. Особено достојни за потенцирање се 64GB внатрешното складирање и 3400mAh батерија.

HUAWEI P smart беше лансиран во 2017 година. Уредот беше наменет за средни пазари насочени кон млади потрошувачи кои бараа прифатливо, висококвалитетно корисничко искуство. Најновиот HUAWEI P smart 2019 е од секој аспект подобрена верзија на својот претходник, што вклучува примена на некои од најновите технологии и дизајни за да испорача пософистицирано искуство кое ги задоволува динамичните потреби на денешните потрошувачи.

HUAWEI P smart 2019 ќе биде достапен на македонскиот пазар во текот на овој месец и тоа во две бои: Midnight Black и Aurora Blue.

Можност за големо складирање и целодневна батерија

HUAWEI P smart 2019 доаѓа со внатрешно складирање од 64GB. Исто така, поддржува до 512GB раширено складирање. Со комбинирање на внатрешни и надворешни капацитети за складирање, HUAWEI P smart 2019 има повеќе простор и од некои лаптопи на денешниот пазар.

Покрај тоа, батеријата од 3400mAh за корисници овозможува целодневно користење на батеријата. Според внатрешните тестови на Huawei, батеријата поддржува до 10 часа интернет прелистување на 4G мрежи, до 18 часа непрекината репродукција на видео и до 96 часа непрекината репродукција на музика.

Дизајн на HUAWEI P smart 2019

Споредувајќи го HUAWEI P smart 2019 со своите претходници, потрошувачите веднаш ќе го препознаат поширокиот простор на екранот што е овозможено од 6,21-инчниот 19,5: 9 HUAWEI дисплеј. Освен физички поголем екран, новиот паметен телефон на Huawei ја заменува горната рамка со ненаметлива перла во облик на куќиште во која се наоѓа предната камера и целосно го отстранува долниот дел од рамката. Освен тоа, 415ppi високата густина на пиксели на панелот овозможува повисока резолуција од FHD + (2340×1080), која во комбинација со поддршката за 85 проценти од NTSC спектарот на бои, создава навистина привлечно искуство за гледање. Со оглед дека потрошувачите трошат се повеќе време со своите паметни телефони, HUAWEI P smart 2019 вклучува нов режим за контрола на окото со помош на TÜV Rheinland, кој ефикасно ги филтрира високите енергетски сини светла за ублажување на заморот на корисникот за време на продолжените сесии.

Природен изглед без напор

Покрај премиум дисплејот, HUAWEI P smart 2019 е опремен со подобрени предни и задни камери.Предната камера на HUAWEI P smart 2019 поддржува нови AI и AR способности, како и карактеристики за подобрување на квалитетот на животот, како што е контрола на гестикулацијата. Предната камера, исто така, ги препознава и оптимизира осумте категории на заеднички авторизирани позадини, така што корисниците можат слободно да прикачуваат и создаваат фотографии.

Моќна AI Dual камера

Како водечки во индустријата за фотографија со паметни телефони, Huawei е познат по опремувањето со моќни камери на уредите. Двојната камера е составена од главна камера од 13MP и секундарна камера од 2MP. Во комбинација, системот за камера може да произведе портрети со квалитет како фотографии направени во студио. Освен тоа, HUAWEI AI Image Stabilisation работи заедно со широкоаголниот објектив за да создаде светла, детална, ноќна фотографија без потреба од статив.

Оптимизирани перформанси за секојдневна употреба

HUAWEI P smart 2019 е опремен со Kirin 710 чипсет. Произведен со 12nm технологија на процесирање, новиот octa-core чипсет има процесорска брзина до 2.2GHz. Kirin 710 обезбедува непречено природен систем, извонредни перформанси за игри и одлична моќна ефикасност. EMUI 9.0 доаѓа стандардно во HUAWEI P smart 2019.

HUAWEI P smart 2019, исто така, воведува иновативен систем за Extendable Read-Only File System(EROFS) за постигнување на подобри перформанси и брзина. Датотечниот систем може да се прошири со функции за компресија на датотеки за да им овозможи на корисниците да извлечат максимум од складирањето на уредот. 3D дизајнот му дава на телефонот фантастичен изглед. Бидејќи паметните телефони станаа составен дел од денешниот начин на живот, императив е да бидат отпорни на повреди. Како резултат на тоа, Huawei го направи HUAWEI P smart 2019 исклучително издржлив. Различните компоненти на уредот биле ригорозно тестирани во уредите за тестирање на Huawei. На пример, копчето за напојување и сензорот за отпечатоци можат да издржат 200.000 активирачи и да останат во добра состојба.

x

Check Also

ОУ „Григор Прличев“ од Охрид со поддршка на Халкбанк доби сензорна градина наменета за ученици со попреченост  

Основното училиште „Григор Прличев“ во Охрид, ја доби првата сензорна градина во ...