Иновативни производи кои ја одбележаа 2020 година

Големи пожари, политика, протести и КОВИД-19 се она што ја одбележа изминатата 2020 година. Сепак, и во таква „тешка“ година, компаниите продолжија да работат на иновации, создавајќи многу нови производи кои без голема помпа пристигнаа како освежување, решавајќи одредени проблеми. Свесни дека иновациите ги носат промените што ја градат иднината каква што сакаме да биде, компаниите продолжија  да користат научни истражувања, технолошки пронајдоци и врвен дизајн за создавање подобра иднина. Од средство за дезинфекција на раце и маски за лице, преку најбрзиот спортски чевел што некогаш бил истрчан на маратон, преклопливи таблети и лаптопи, домашно фитнес студио, перница која го намалува рчењето, до нови иновативни модели возила.

Иако списокот на иновативни производи кои ја одбележаа 2020 година е голем, еве некои од нив.

Преклопливи таблети и лаптопи

Ако 2019 година ја одбележаа телефони што можат да се преклопат, како Mate X на Huawei, минатата година трендот на преклопување се прошири на лаптопите и таблетите. Аналитичарите се одушевени од Lenovo’s ThinkPad X1 Fold, дисплеј што може да се преклопи и ги комбинира најдобрите карактеристики на лаптоп и таблет во еден елегантен дизајн. Dell исто така дебитираше во две преклопувања, Concept Ori и Concept Duet.

IQOS

Пред четири години, IQOS првпат се појави на јапонскиот пазар и предизвика скоро моментална, тектонска промена, досега невидена и неочекувана во тутунската индустрија. Благодарение на Филип Морис, производите што греат наместо да горат тутун станаа тренд во тутунската индустрија, а оваа компанија е лидер на тој тренд.

Минатата година Филип Морис Интернешнл (PMI) ја освои наградата за иновации за 2020 година на Business Intelligence Group(BIG). Наградата на компанијата ѝ беше доделена за иновациите кои ги пласира на пазарот во време кога ја продолжува целосната деловна трансформација за да обезбеди иднина без чад и да ги замени цигарите со подобри алтернативи за оние возрасни лица кои инаку би продолжиле да пушат. Според образложението на БИГ иновациите станаа главна тема на компаниите во речиси сите индустрии, а победниците за 2020 година сведочат за креативноста, страста и упорноста на поединците ширум светот.  Филип Морис води како пример постигнувајќи вистински напредок нудејќи иновативни решенија за заедницата и потрошувачите.

Лидер во иновацијата е IQOS, уред кој го загрева а не го гори тутунот, и на тој начин го елиминира чадот и ослободува околу 95% помалку штетни состојки притоа овозможувајќи го потребното и бараното искуство на возрасните пушачи кои не можат или не сакаат да се откажат од пушење.

Иновативноста на IQOS лани беше препознаена и од Американската агенција за храна и лекови (ФДА) која донесе одлука да го стави IQOS во категоријата производи со модифициран ризик. Одлуката е особено значајна бидејќи ФДА е бескомпромисен орган во областа на заштита и промоција на јавното здравје на најголемата светска сила, со кредибилитет во добар дел од светот. Во стогодишната историја на оваа институција, IQOS е првиот електронски уред кој заменува цигари што ФДА го класифицира во категорија производи со модифициран ризик

Досега речиси 12 милиони возрасни пушачи веќе се откажаа  од цигарите и преминаа на новиот производ.

Motion перница

Недостаток на сон влијае на огромен дел од населението во светот и има сериозни здравствени импликации. Перницата за движење е производ што помага да се намали рчењето. „Кутија на вашата ноќна плоча снима аудио додека спиете, а потоа го испраќа на вашиот телефон за анализа. Кога апликацијата го открива рчењето, перницата се надувуваа во различни позиции, нежно жонглирајќи ја главата додека не замолчите “, го опишува„ Фаст компани “ работењето на овој иновативен производ.

Маска за лице 686

КОВИД-19 достигна статус на пандемија пред да заврши првиот квартал на 2020 година и тоа ги промени нашите животи скоро преку ноќ. Центарот за контрола и превенција на болести заедно со Светската здравствена организација им дадоа на луѓето упатства за тоа како да се заштитат од смртоносниот и многу заразен вирус, и на крајот, стана јасно дека маските за лице се пресудни во забавувањето на стапката на пренесување.

Додека безброј брендови прават маски за лице што може да се користат повеќекратно, маската 686 решава повеќе проблеми со заштитата одеднаш. Направена од четири слоја ткаенина за да се намали протокот на воздух, со неа сепак може да се дише благодарение на двата внатрешни слоја од мерино волна. Тие слоеви се корисни кога ја носите маската подолго време или за време на интензивни активности затоа што ја отстрануваат влагата, спречувајќи маската да стане премногу влажна. Мерино волна е природно антимикробна, но 686 исто така додаде антимикробни премази со ViralOff – технологија што привлекува и оневозможува продор на микроби со сребрени јони, што е присутно кај трислојните маски. Таа има и посебен филтрационен слој за да помогне дополнително да се намали ширењето на капките и вирусите во услови на влага. Неговата растеглива ткаенина и долгите врски, исто така, овозможуваат супериорно вклопување во широк спектар на форми на лице.

Домашно студио Amazfit

Новиот производ на Хуами мери време, отчукувања на срцето, далечина и потрошувачка на калории, па дури и ја мери вашата форма за да понуди совети за подобрување на работата. Уредот се контролира со користење на паметниот телефон, додека содржината се доставува до посебен, вертикално поставен 43-инчен HD екран наречен „Стакло“ кој нуди повеќе од 1.000 онлајн фитнес часови.

Nike Air Zoom Alphafly NEXT%


Светската атлетика забрани натпреварување во обувки со ѓон подебел од 40 милиметри или повеќе од една јаглеродна плоча. И изминатава пролет, пред планираната Олимпијада во Токио,Најк ја објави тркачката верзија на патиките кои се вистинско чудо. За жал, КОВИД-19 предизвика одложување на Олимписките игри, така што Nike Air Zoom Alphafly NEXT% не доби навреме светска презентација. Но, за хардкор тркачите, тајната е откриена, а тоа е  Alphaflys.

Порше Тајкан

Ако ви треба доказ дека електричните автомобили претставуваат иднината, ќе го најдете под хаубата на Порше Тајкан.

Порше Тајкан е целосно електричен автомобил и е првиот целосно електричен автомобил дизајниран и произведен од Порше. Повеќе од 20.000 Тајкани беа испорачани во 2020 година, неговата дебитантска година, што претставува 7,4% од вкупниот волумен на Порше. Порше разви 800-волтен систем за полнење специјално за Тајкан. Според проценките на производителот, пакетот батерии може да се полни од 5% до 80% за 22,5 минути во идеални ситуации. Времето на полнење зависи од временските услови и инфраструктурата. При купувањето на Taycan, сопствениците добиваат три години бесплатен пристап до инфраструктурата за брзо полнење на IONITY, партнер на заедничко вложување на Порше.

x

Check Also

Samsung The Terrace телевизорите верификувани за гледање на отворено

Компанијата Samsung Electronics објави дека сите модели на The Terrace премиум телевизорот се први во индустријата ...