Искористете го вашиот биоритам за да ги „стопите“ килограмите

Можеби не сте знаеле дека можете да го искористите вашиот биоритам за да ги намалите килограми. Како да го пресметате вашиот биоритам? Запишете го датумот и месецот на вашето раѓање, па собирајте сè додека конечно не добиете една бројка.

На пример, ако сте родени на 13 август, тогаш може да го пресметате својот број на следниов начин:

1+3+8=12

1+2= 3

Во тој случај вашиот биоритам број ќе биде 3.

Биоритам 1

Овој број е најпребирлив и личностите се такви кога е во прашање храната. Тие сакаат сè што е најдобро во животот, па оттука ја сакаат само квалитетната храна и ексклузивните јадења. За овој биоритам најефикасни се диетите во кои доминира зеленчукот и тие мора да бидат ригорозни.

Биоритам 2

Овие луѓе ги сакаат сите видови слатки. Обично имаат чувствителен желудник, па треба да избегнуваат премногу зачинета храна. Ним им се препорачува диета со храна во жолта боја – компир, пиперки, тиква, банана. За супер-резултати може да ја пробаат есенската диета со тиква.

Биоритам 3

Припадниците на оваа група постојано се борат со вишокот килограми. Сакаат тестенини, леб, шпагети, пити, лазањи и слични јадења, но сепак, за да загубат килограми треба да се откажат токму од јагленохидратите. Нив им одговараат протеинските диети. За најдобри резултати нека ја пробаат диетата Дукан.

Биоритам 4

Луѓето од оваа група се многу скромни кога е во прашање храната. Тие јадат само кога чувствуваат глад и не јадат премногу. Обично и немаат проблем со телесната тежина. Доколку сакаат да загубат некој килограм им се препорачува диета со храна во бела боја (млечна диета, диета на база на јогурт) или диета на база на јајца.

Биоритам 5

Вечни деца – тоа се луѓето од оваа група, секогаш се во чекор со трендовите и први го применуваат секој нов тренд во исхраната. Сакаат да готват нови јадења, да испробуваат нови рецепти, но сепак се многу пребирливи. Ним најмногу им одговара некоја егозтична диета, на пример, јапонската диета на база на сурова храна и суши.

Биоритам 6

Луѓето од оваа група имаат голем апетит и се гурмани. И самите се многу вешти во кујната. Најважно за нив е убаво сервирана храна, многу вкусна и различна. За нив идеална е диетата Хроно.

Биоритам 7

Овие луѓе се љубители на вегетаријанска и макробиотичка кујна. Би требало да употребуваат овошје и зеленчук во големи количини доколку сакаат да ослабат. Идеална диета е диетата на Марк Битман.

Биоритам 8

Ова се луѓе кои уживаат во зачинета храна, а и луѓе кои сакаат да се напијат по некое вино или виски. Обожаваат месо, но ако сакаат да изгубат килограми, треба да практикуваат диета со здрави јагленохидрати.

Биоритам 9

Родени гурмани и луѓе со голем апетит, не се воопшто пребирливи кога е во прашање храната. За нив најважно е само порцијата да биде голема и преполна. На овие луѓе им се препорачува диетата со мали, почести оброци. Совршена диета за нив е Периконе диетата.

x

Check Also

Колку сте склони кон зависност, според вашиот хороскопски знак?

Зависностите можат да бидат многу различни. Од зависноста за љубовник до физиолошки зависности, ...