Кајгана диета, звучи вкусно, а одлично функционира

Познато е дека свежите јајца имаат протеини, витамини и минерали, заситуваат, а можат да се подготват на повеќе начини. Па, ако сте љубител на јајца, и сакате да загубите неколку килограми на едноставен начин, тогаш време е за таканаречената кајгана диета.

Како да ја држите? Едноставно, доволно е само појадокот и вечерата да ги замените со кајгана која може да ја подготвите со тиквички, шунка, пиперки, домати, печурки, спанаќ, кромид, сезонски зеленчук по желба…И така цела недела! Килограмите ќе си заминат брзо. Важно е, секако, кајганата да се јаде без леб, а навечер е дозволена и салата со краставички и парче младо сирење.

По првата недела направете пауза од неколку дена, па потоа продолжете со диетата додека е потребно.

Диетата е инаку објавена и докажана преку повеќе истражувања кои се објавени во „US National of Medicine“ и „National Institutes of Health“.

x

Check Also

Три најчести фитнес грешки поради кои се откажуваме од тренинг и слабеење

Овие три грешки прават најголем проблем во постигнувањето на целите – цврсто ...