Ким Кардашијан доби 2,7 милиони долари по судскиот спор дека моделите кои ги носи ги копираат

Ким Кардашијан Вест објави дека го добила судскиот случај против малопродажната модна куќа. Судскиот спор се водеше откако Кардашијан ја обвини модната марка за копирање на нејзните фустани за комерцијални цели. Според американскиот магазин ТМЗ, ѕвездата на “Keeping Up with the Kardashians ” добила отштета од 2,7 милиони долари. Ким ја тужеше компанијата во февруари, изразувајќи разочарување кон модните марки кои ја копираат облеката што таа ја носи во слични модели по евтини цени, кои пак, се распродаваат – благодарение на неа – понекогаш и во рок од само неколку часа.

 

модел копиран од моделот кој го носи Кардашијан

x

Check Also

Работи кои најчесто забораваме да ги земеме на годишен одмор

Истражувањата покажуваат дека дури 40 отсто од луѓето кога се пакуваат за ...