Која е Џанис Дикинсон – претставничката на темната страна на пластичната хирургија

Џанис Дикинсон (63) е од Бруклин, Њујорк. Таа е екс-модел, талентиран фотограф и американска авторка. Позната по тоа што се опиша себеси како „прв супермодел во светот“. Џанис беше една од најуспешните модели во тоа време, во 70-тите и 80-тите години и оттогаш, таа продолжи да учествува во многу успешни телевизиски проекти. Меѓу бројните, и улогата во серијата Next Top Model America.

Откако рано и беше дијагностициран карцином на дојка, на почетокот на 2016 година, Џанис се избори брзо со болеста. Но, набрзо стана позната по уште нешто – како претставник на темната страна на пластичната хирургија.

Приватен живот

Д-р Роберт Гернер (70) е психијатар кој се омажи за Џанис во декември 2016 година, откако се забавуваа четири години. Роберт или „Роки“ како што го нарекуваат, е четвртиот сопруг на Џанис. Таа претходно беше во брак со Рон Леви (1977-1979), Сајмон Филдс (1987-1993) и Алан Б. Герстен (1995-1996). Таа има две деца, Натан (30), чиј татко е Сајмон Филдс, и Савана (24) со поранешното момче Мајкл Бирнбаум.

Го обвини Бил Козби за силување

Во ноември 2014 година, Џанис тврдеше дека актерот и комичар Бил Козби ја силувал во 1982 година кога имала 27 години. На 12 април 2018 година, Џанис сведочеше на судењето на Бил Косби, кој се соочи со три обвиненија за насилство. Таа тврдеше дека отишла на езерото Тахое да го запознае и дека Козби ја силувал откако ја дрогирал со некакво сино апче. Манекенката исто така тврдеше дека се обидела да документира сексуална злоупотреба во нејзината автобиографија „No Lifeguard on Duty“ од 2002 година, но дека, „под закана“, не можела да зборува за несреќата. На 30 април 2018 година, Џанис iceенис изјави во утринска британска програма дека нејзиниот сон е да го види Бил Козби со лисици на рацете. „Мојот сон е да го видам како излегува од судницата со лисици на рацете и остатокот од својот живот да го помине зад решетки“.

x

Check Also

Збогум на дизајнерот на чевли, Серџо Роси

Италијанскиот дизајнер на чевли Серџо Роси почина на 85 годишна возраст. Позитивен ...