Која е Вирџини Виард, новата креативна директорка на Шанел

Новата креативна директорка на Шанел, 30 години соработувала со Лагерфелд, а тој за неа велел дека е негова „десна рака“.

Karl Lagerfeld and Virginie Viard

По смртта на Лагерфелд, славната модна куќа Шанел веднаш назначи нов креативен директор. Тоа е дизајнерката Врџини Виард која за Шанел работи од 1987 година.

-Вириџини е најважна личност, не само за мене туку и за целото ателје, за сите. Таа е мојата десна рака и постојано сме во контакт, ако не во живо, тогаш на телефонска врска, изјавил Лагерфелд за документарецот посветен на Шанел.

Инаку, Виард уште минатиот месец, поради тоа што Лагерфелд се чувствувал лошо и заморно, ја презела главната улога во ревијата на Шанел за пролет/лето 2019.

x

Check Also

Седа коса: тренд што обедини многу sвезди во движењето „без боја“ – од Енди Мекдауел до Џејн Фонда, Џоди Фостер, Џејми Ли Кертис до…

Кој рече дека седата коса им одговара само на мажите? Од Енди ...