Која храна го подобрува расположението на денот „Тажен понеделник“

20 јануари е познат како Тажен понеделник, и се смета за најтажниот ден во годината. Ова верување започна во 2005 година кога британскиот психолог Клиф Арнал го идентификуваше „најтажниот ден во годината“ преку низа пресметки кои влијаат на човечката психа, меѓу кои е и намалувањето на часовите на сончевата светлина и бројот на денови од Божиќ.

Во реалноста, овој датум нема никаква врска со науката. Всушност, целата врева околу Тажниот понеделник беше во полза за маркетинг кампања од една туристичка агенција. Она што е точно, сепак, е дека за многу луѓе, понеделник во зимските месеци е често синоним за тага и лошо расположение. Почетокот на неделата, ниските температури, многу часови поминати во затворени простории, поттикнуваат малаксаност и демотивација.

Корисна стратегија за да се спротивставиме на недостатокот на енергија и променливите расположенија е да се фокусираме на вистинска диета. Всушност, на она што го јадеме, кое несомнено, влијае на расположението. Некои видови храна се богати со хранливи материи кои се во прилог на доброто расположение, или напротив, го спречуваат производството на молекули вклучени во регулирањето на емоционалната благосостојба. Па, еве што да се постави на маса за да се соочиме со тагата и лошото расположение и да се насмевнеме.

Пробиотици

Постои тесна врска помеѓу цревата и мозокот. Здравјето на цревата игра клучна улога во регулирањето на расположението, објаснува биологот и нутриционист, д-р Франческа Берета. Цревната бактериска флора, збир на „корисни“ микроорганизми што ги населуваат цревата, всушност е вклучена во производството на невротрансмитери кои ги регулираат хормоните како што се серотонинот и допаминот. Затоа дајте им предност на пребиотиците и пробиотиците. „Првите се влакна кои ги хранат микроорганизмите кои помагаат да се одржат во рамнотежа. Тие главно се присутни во овошјето и зеленчукот. На пример, јаболка, круши, банани, артичока, праз, кромид, аспарагус и многу други намирници се пребиотици. Пробиотиците, од друга страна, се добри микроорганизми кои го зголемуваат бројот на корисни бактерии кои ги населуваат цревата. Ферментирана храна како што се кефир, кисела зелка, јогурт и многу други, продолжува Берета.

Триптофан и добри масти

Обете се важни за синтезата на невротрансмитерите на доброто здравје, гласници што овозможуваат невроните и мозочните клетки да комуницираат едни со други. „Триптофан, особено, е суштинска аминокиселина која го стимулира производството на серотонин, познат и како хормон на среќа. Го има во млечните производи, семињата, а особено алгите спирулина се одличен извор.

Есенцијалните масни киселини се исто така корисни за синтезата на серотонинот. Морската риба, на пример, е одличен извор на Омега 3. Меѓу сортите кои се најзастапени се сардините, скушата и харингата. Потоа, ленено семе и масло, масло и семе од тиква, чиа, јајца и авокадо, – содржат добри количини на триптофан.

x

Check Also

МЕТЕО СО СЛАВЧО&ЗДРАВЈЕ: Натпросечно топли температури, проверете кога ќе има нагла промена на времето ужасна за здравјето!

Продолжува периодот на страшно променливо време, на невообичаено топли денови, а пред ...