Кралицата Елизабета го заврши својот говор пред нацијата со стих на позната песна

„Повторно ќе се сретнеме “, заклучи британската кралица Елизабета во својата порака до Британците во неделата на 5 април во 20 часот, емитувана на Би-Би-Си.

Реченица како и секоја друга, очигледно. Но, не, тоа е надежниот текст на песната од Втората светска војна, „повторно ќе се сретнеме“.

Во тоа време песната ја отпеа Вера Лин, „скоро“ современичка на кралицата Елизабета која, како што е познато, возеше амбулантни возила за време на војната.

Денес Лин има 103 години и е прогласена за почесна дама на англиската круна.

Песната ја искористи и режисерот Стенли Кјубрик за последната сцена со нуклеарна екслпозија на „Dr. Strangelove “.

Вера Лин исто така ја испеа во 2005 година на 50-годишнината од Победата и тогаш имаше 88 години.

Пинк Флојд пак, насловија „Вера“ една песна од нивниот албум  The Wall (1979).

Песната е исто така вклучена во четвртата епизода од третата сезона на „Stranger Things“.

 

x

Check Also

Седа коса: тренд што обедини многу sвезди во движењето „без боја“ – од Енди Мекдауел до Џејн Фонда, Џоди Фостер, Џејми Ли Кертис до…

Кој рече дека седата коса им одговара само на мажите? Од Енди ...