Крем од банана против упорна кашлица и бронхитис

Неговото дејство е тестирано во третманот на постојана кашлица и бронхитис. Особено е ефикасен кај децата, но и кај возрасните.

Тој е вкусен, здрав и многу хранлив. Има корисен ефект, не само врз кашлицата, туку и врз стомакот, а и лесно се подготвува.

Крем од банана против кашлица

Состојки:
* 2 зрели банани,
* 2 лажици шеќер
* 400 мл зовриена вода

Подготовка:
Излупете ја бананата, изгмечете ја добро со вилушка или лажица (по можност дрвена или пластична, за да не потемни). Додадете шеќер и промешајте. Додадете превриена вода, покријте ја смесата и оставете ја да отстои 30 минути.

Исцедете ја смесата преку пластична цедалка. За да се ослободите од кашлица, консумирајте ја смесата 4 пати на ден по 100 милилитри на секои два часа. Beќе подобро ќе се чувдтвувате за само неколку дена. Не ви требаат скапи лекови.

Овој вкусен крем го докажа својот ефект. Ако вашето дете има болки во грлото или кашлица – пробајте да ја направите оваа прекрасна смеса против кашлица особено за децата.

x

Check Also

Дали и после ова ќе влегуваме со чевли дома?

Ако се прашувате дали треба да ги соблечете чевлите пред врата или ...