Кристен Стјуарт во подготовка за филмот „Спенсер“ за Лејди Дијана: „Никогаш не сум била толку возбудена“

Американската актерка, која ќе ја игра улогата на принцезата Дајана во биографскиот филм што треба да започне да се снима во 2021 година, го чувствува целиот притисок од ваквата важна улога. „Една од најтажните приказни досега“, рече таа.

Тоа ќе биде една од најочекуваните улоги во нејзината кариера и таа е совршено свесна за тоа. Кристен Стјуарт, која има само 30 години, е пред професионален тест за кој сонувале цел живот многу актерки, дури и поискусни од неа. Да се ​​игра иконска и контроверзна фигура како Лејди Дијана во новиот филм на Пабло Лараин, „Спенсер“, не е за секого. И таа многу добро го знае тоа.

– Со месеци читав книги за Лејди Дијана, вели актерката.

Снимањето на биографскиот филм ќе започне во јануари 2021 година.

„Во однос на истражувањето, веќе прочитав две нејзини биографии, а ја читам и третата, и ќе го завршам целиот материјал пред да одам да снимам“, објасни Стјуарт. „Тоа е една од најтажните приказни досега и не сакам само да ја играм Дијана, туку имплицитно да ја познавам. Толку долго време не сум била толку возбудена за некоја улога! “, додава глумицата.

Филмот „Спенсер“ се фокусира на клучниот викенд во раните 90-ти, кога Дајана донесе одлука да го прекине бракот со принцот Чарлс и да ја раскине врската со кралското семејство.

x

Check Also

Кралски изглед на денот – Црвеното макси палто на Кејт Мидлтон

Во сезоната на палта, јакни и блејзери, војвотката од Кемриџ воодушеви со ...