Култните BELGRADO на ЗДРАВО МЛАДИ 11!

Оформен во 2010 година, со седиште во Барселона, Belgrado постои како иновативен предводник на глобалната пост-панк сцена. Сега, влегувајќи во нивната 11-та година, квартетот продолжува да настапува дома и во странство, носејќи ја со себе репутацијата изградена од трите албуми и импресивна кариера со многу турнеи што ги однесе до сите агли на земјината топка.

Проникнувајќи од „DIY“ алтернативната сцена на Барселона, Belgrado првично тргуваше со стилска мешавина од пост-панк што може да се пронајде во Европа во раните 80-ти. По објавувањето на нивното деби LP (2011), бендот започна со богат распоред на турнеи низ Европа и Северна Америка. Како група напредуваа на нивниот втор албум Siglo XXI (2013) кајшто звукот стана појасен, елегантно вметнувајќи постуден елемент -рационализирање, за на крајот да бидат забележани како вистински фаворити на жанрот. Но, може да се тврди дека нивниот последен LP, Образ (2016), навистина демонстрираше за што е способен бендот. Софистициран, но сепак достапен, различен од нивниот претходен материјал, но сепак автентичниот звук на Белградо.

Музички, бендот е подеднаков збир на нивните четири различни делови. Тапаните задржуваат експресивен квалитет што го придвижува бендот напред како ритмички мотор во погонски танц. Над перкусиите, мазни бас линии го диктираат хармоничниот јазик на песните, додека гитарата одекнува со текстуални мотиви високо над остатокот од музиката. На отворен простор помеѓу гитарата и басот, гласот (отпеан на мајчин полски јазик), често ритмички и повторувачки, па затишје во состојба слична на транс.

Бендов го сакаме на нашиот фестивалски постер уште од самите почетоци на ЗДРАВО МЛАДИ. Култните BELGRADO за прв пат во Скопје!

Belgrado во моментот работат на нов албум, а дел од новиот материјал ќе биде претставен и на нивниот настап на ЗДРАВО МЛАДИ 11. Belgrado ги додаваме оваа година на постер, заедно со Viagra Boys, Shortparis, Noga Erez, ИСКРА, Murman Tsuladze… а има и уште.

Сето тоа во парк МКЦ на 26 и 27 август, билети (за двата фестивалски денови) по 800 денари на билетарница МКЦ или преку bileti.mkc.mk

x

Check Also

Фати го возот од Битола – успешни стартап приказни

Железничката станица во Битола симболично беше искористена за настанот “Фати го возо(т) ...